Strona główna Temat dnia Skażenie na wysypisku?

Skażenie na wysypisku?

7

Czy na wysypisku śmieci przy ulicy Kopernika doszło do skażenia gruntu? Odpowiedzi na to pytanie udzieli powołany przez prokuraturę rejonową biegły z zakresu ochrony środowiska. Próbki zostaną pobrane podczas oględzin przy udziale prokuratora, policji i inspektorów WIOŚ, zaplanowanych na przyszły tydzień.

Wysypisko śmieci ulica Mikołaja Kopernika w Świdnicy_03

Sprawa góry śmieci przy ul. Kopernika wciąż jest w toku, a właściciel nie kwapi się do usunięcia odpadów. – Jeszcze w tym miesiącu zapadnie decyzja, jaką karę nałożyć na firmę. Postępowanie dobiega końca – mówi Halina Zaremba z wałbrzyskiego oddziału WIOŚ. Z Algodonem nadal nie ma kontaktu. – Co prawda pojawiła się osoba, przedstawiająca się jako pełnomocnik, jednak nie okazała żadnego dokumentu. Miało dojść do kolejnego spotkania, ale ta osoba więcej nie przyszła – mówi inspektor Zaremba i dodaje, że od kilku tygodni nie ma informacji, by na wysypisko trafiały nowe odpady.

Prokuratura prowadzi dochodzenie w kierunku narażenia ludzi na utratę zdrowia lub życia. – Biegły z zakresu ochrony środowiska pobierze próbki, sprawdzi także, co zostało przywiezione na składowisko i czy nie ma tam substancji toksycznych – wylicza Marek Rusin, prokurator rejonowy w Świdnicy. Oględziny zostaną przeprowadzone bez względu na to, czy właściciel będzie na miejscu czy nie.

Przypomnijmy:

Miasto i powiat usiłowały nie dopuścić do utworzenia wysypiska, jednak po pierwszej odmowie wydania zgody przez starostwo, firma zwróciła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nakazał wydanie decyzji. Zapisy są surowe: w tym miejscu miała być prowadzona selektywna zbiórka nieszkodliwych odpadów, miało być wykonane zadaszenie i zabezpieczenie gruntu. Żadnych takich działań nie podjęto, co wykazała przeprowadzona zaocznie kontrola WIOŚ-u. Starosta wydał zakaz dalszego składowania i nakaz wywozu odpadów. Do tego ostatniego polecenia właściciel nie zastosował się.

asz

Poprzedni artykułPrezydent niesłusznie ukarał dyrektora
Następny artykułWyniki z boisk piłkarskich