Strona główna 112 Rusza policyjna akcja „Znicz”

Rusza policyjna akcja „Znicz”

0

Do 3 listopada br. dolnośląscy policjanci prowadzić będą wzmożone działania w ramach akcji „Znicz 2013”, ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim odwiedzającym groby swoich bliskich w związku z Dniem Wszystkich Świętych. Jak co roku funkcjonariusze ruchu drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących na cmentarze. Policjanci będą sprawdzać między innymi stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką się poruszają po drogach. Funkcjonariuszy nie zabraknie także przy cmentarzach, gdzie będą kierowali ruchem, a także patrolowali okoliczne rejony.

 is_znicz_1

Policjanci pionów prewencji, ruchu drogowego oraz operacyjnego pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy parafialnych i dużych nekropolii miejskich. Również, pod kątem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnym nadzorem objęte zostaną drogi dojazdowe. do cmentarzy.

 BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS JAZDY

 Byśmy wszyscy bezpiecznie dotarli do celu naszej podróży, policjanci z drogówki przypominają o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, których każdy kierowca powinien przestrzegać. Poruszając się pojazdem, należy między innymi:

 – dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze,

– nie przekraczać prędkości obowiązującej na danym odcinku drogi,

– utrzymywać bezpieczny odstęp między pojazdami,

– używać świateł mijania,

– stosować pasy bezpieczeństwa, urządzenia do przewozu dzieci – foteliki, siedziska,

– zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe, gdyż w tych dniach, w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.

 Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę i jazda po spożyciu alkoholu!

 Przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdźmy stan techniczny naszego samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w trasę, bądźmy wypoczęci. Pokonujmy ją etapami, robiąc przerwy na odpoczynek.

 PIESI

Piesi uczestnicy ruchu powinni korzystać z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza. Nie wstydźmy się również po zmroku korzystać z elementów odblaskowych, które znacznie poprawiają naszą widoczność. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

 BEZPIECZEŃSTWO NA CMENTARZU I W JEGO OKOLICY

 Koniec października i początek listopada, to czas zadumy i refleksji, w którym odwiedzamy nekropolie, porządkujemy groby swoich bliskich. Wspominając zmarłych nie powinniśmy jednak zapominać o własnym bezpieczeństwie. Nie stwarzajmy przysłowiowej „okazji” złodziejowi, który może wykorzystać taką sytuację, by dokonać kradzieży. Parkując samochód w okolicy cmentarza nie pozostawiajmy w nim cennych przedmiotów. Złodzieje mogą działać nie tylko na terenie cmentarzy, ale również w ich okolicy. Pozostawiona w samochodzie torebka, pokrowiec od aparatu, czy nawet części garderoby mogą stać się łatwym łupem.

 Zanim oddamy się zadumie i refleksji, pomyślmy o własnym bezpieczeństwie. Zachowujmy się tak, by nie martwić się przewidywalnymi działaniami przestępców. Zapobiegnijmy im, nie dając szansy złodziejom. Na cmentarz lub na zakupy nie zabierajmy ze sobą więcej pieniędzy niż jest to konieczne. Kieszonkowcy uważnie obserwują osoby pozostawiające przy nagrobkach torby, dokumenty czy telefony komórkowe. Wystarczy chwila naszej nieuwagi np. oddalenie się od grobu po wodę do kwiatów lub odejście w celu wyrzucenia śmieci, aby złodziej mógł błyskawicznie ukraść pozostawione przez nas rzeczy.

 BEZPIECZEŃSTWO W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

 Korzystając ze środków komunikacji miejskiej należy torebkę mieć zawsze przed sobą. Nie należy nosić dokumentów, kluczy, pieniędzy w reklamówkach, w otwartych dużych kieszeniach odzieży. Portmonetki, telefony komórkowe – należy nosić w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży. Złodzieja trudno rozpoznać. Potrafi być miły, uczynny, chętny do pomocy. Może to być osoba młoda lub starsza. Ubrana elegancko i kulturalna. Kieszonkowcy działają pojedynczo i w grupach wywołując tzw. sztuczny tłok. Bądźmy uważni podczas wsiadania i wysiadania z autobusu i podczas robienia zakupów. Ważne jest w miarę możliwości unikanie tłoku i przygodnie poznanych osób. Gdy ktoś, kogo nie znamy, widzimy pierwszy raz w życiu, zaczyna się nami interesować, zaczepiać rozmową, należy zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Złodziej bezwzględnie wykorzysta każdy moment naszej nieuwagi i roztargnienia.

 ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

 Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe, gdyż w najbliższych dniach, w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. Przygotowane tam zostaną też specjalne parkingi dla tych, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz swoim samochodem.

 W związku ze spodziewanym, wzmożonym ruchem w rejonie świdnickich cmentarzy w okresie dnia Wszystkich Świętych wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, celem stworzenia optymalnych warunków dojazdu, parkowania i ruchu pieszego, przy jednoczesnym zapewnieniu warunków bezpieczeństwa ruchu.

 We wszystkich newralgicznych punktach dojazdowych do cmentarzy wystawione będą posterunki policji i Straży Miejskiej. Prosimy o stosowanie się do poleceń przedstawicieli wymienionych służb. Prosimy też o przekazywanie policjantom wszelkich uwag mogących przyczynić się do zapewnienia nam wszystkim spokoju i bezpieczeństwa.

Katarzyna Czepil, KPP Świdnica

 

 

Poprzedni artykułUwaga, zmiany przy świdnickich nekropoliach [MAPA]
Następny artykuł„Okiem Młodych” rusza w trasę