Strona główna Kultura „Okiem Młodych” rusza w trasę

„Okiem Młodych” rusza w trasę

0

Zwycięskie filmy młodych twórców, które zgromadziły rekordową publiczność podczas tegorocznej, szóstej już, edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy, będzie można zobaczyć ponownie. Nagrodzone filmy wyruszają w trasę po Dolnym Śląsku. Dla przypomnienia świdniczanom zwycięskich dokumentów, pokazy zaczniemy już za tydzień, 7 listopada, projekcją w Galerii 44 – na świdnickim Rynku.

OM_Jury i laureatka - Marta Prus  fot  Julia Bartosz

„Okiem Młodych” to impreza, podczas której prezentowane są najnowsze i najciekawsze krótkometrażowe filmy dokumentalne twórców do 30. roku życia. Dokumenty młodych reżyserów to doskonała szansa na poznanie świeżego, wnikliwego i odważnego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Podczas pokazów pofestiwalowych zobaczymy sześć najlepszych filmów tegorocznej edycji, wybranych przez Jury w składzie: Tadeusz Sobolewski (przewodniczący), Paweł Wysoczański i Jędrzej Morawiecki.

Na pokazach będzie można zobaczyć wyróżnione dokumenty: „Obóz” Tomasza Jeziorskiego, „2×2″ Izabeli Kiszczak, „Nils” Aleksandry Maciejczyk i „Pocztówka” Bartka Tryzny, uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury „Lecieć – nie lecieć” Anieli Gabryel oraz zwycięski film szóstego „Okiem Młodych” – „Osiemnastka” Marty Prus, nagrodzony „za wyczucie rytmu, zwartość kompozycyjną, za umieszczenie motoru fabularnego na tyle silnego, że mógłby powieźć nas znacznie dalej, drogą długiego metrażu. Przede wszystkim jednak za uczciwość wobec bohaterki, za wrażliwość obserwacji, ale i opowiadania w naturalistyczny i jednocześnie nienachalny sposób o brutalnej rzeczywistości”.

W listopadzie zapraszamy na trzy spotkania:

7 listopada, o godzinie 18:00, rozpoczniemy pierwszy, pofestiwalowy pokaz laureatów w Galerii 44 na świdnickim Rynku;

9 listopada zwycięskie filmy tegorocznej edycji zostaną wyświetlone podczas 15 Festiwalu Kultury Niepopularnej w Wołowie;

17 listopada dokumenty laureatów zobaczymy we wrocławskim Klubie Salvador przy Placu Solnym 16 – tam będzie miał miejsce pokaz w ramach „KinoNiedziel”.

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

To nie koniec tournee po Dolnym Śląsku – wkrótce informacja o kolejnych projekcjach.

Na pokazy zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.

Wszelkie szczegóły na www.okiemmlodych.pl

Poprzedni artykułRusza policyjna akcja „Znicz”
Następny artykułKwesty na cmentarzach