Strona główna Temat dnia Pytania o patriotyzm w Święto Niepodległości

Pytania o patriotyzm w Święto Niepodległości [FOTO]

14

Jak Polska dzisiaj? Jakie są moje marzenia? Co ja mogę dać Ojczyźnie? Takie pytania padały podczas świdnickich uroczystości w 95-tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed przysłoniętym biało-czerwoną flagą Pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim w samo południe spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich, partii politycznych, harcerze, poczty sztandarowe szkół. Pojawiło się wielu mieszkańców miasta z całymi rodzinami. Nie zabrakło też manifestacji kibiców, która wywołała wzmożoną czujność policji i służb porządkowych. 

Święto Niepodległości w Świdnicy25

Wśród około 300 osób, obecnych na uroczystości, niemal każdy wyposażony był w biało-czerwony kotylion lub papierowe kwiaty w barwach narodowych. Wydarzenia pod pomnikiem z ramion taty obserwował 7-letni Szymon Antonowicz. – Podoba mi się wszystko – zapewniał chłopiec, obserwując jak zawsze widowiskowe pokazy tańców narodowych w wykonaniu Zespołu „Krąg”, słuchając wierszy w wykonaniu młodych recytatorów. Starszych wzruszyło „Pierwsza Brygada”, zaśpiewana przez Angelikę Szlęzak. I nikt nie żałował gardła, by wspólnie odśpiewać wszystkie zwrotki hymnu polskiego.

O współczesne pojmowanie idei patriotyzmu pytał prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek. Przywołał powody, dla których Polacy mają prawo być dumni. Nie skupił się jednak na osiągnięciach polskiego oręża. Mówił o wytrwałości Polaków w odbudowywaniu kraju po klęskach wojennych, o samozaparciu i obronie niepodległości w gospodarczym wymiarze. – Wielokrotnie próbowano nas uzależnić od mocarstw, ale potrafiliśmy walczyć w tym aspekcie – i wywalczyć – prawdziwa niepodległość – podkreślał prezydent. Dodał także, ze dążenie do prawdziwej wolności nie skończyło się. – Świdnica i świdniczanie także włączają się do budowy Polski niepodległej poprzez codzienny trud i wiele wydarzeń o charakterze ogólnopolskim – dodał. Zachęcał także do stawiania sobie w tym szczególnym dniu pytań bardzo osobistych – o Polskę, o dumę narodową, o marzenia.

Obchodów narodowego święta nie zakłóciły poważne incydenty. W uroczystości brali udział kibice Polonii Świdnica, stojąc z transparentem „Polscy Patrioci”. – Jesteśmy Polakami i przyszliśmy zamanifestować swój patriotyzm. Tylko taki jest nasz cel – zapewniali. Wraz ze złożeniem ostatniego wieńca kibice dali o sobie znać. Obok „Cześć i chwała bohaterom” wykrzykiwali „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”.

Po uroczystości przed pomnikiem większość uczestników przemaszerował przez centrum Świdnicy do katedry, gdzie biskup Ignacy Dec odprawił mszę w intencji Ojczyzny. Dzisiaj jeszcze ulicami miasta przebiegnie VI Bieg Niepodległości, a o 16.45 pod wieżą ratuszową rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

asz

Poprzedni artykułDerby dla Dekorii
Następny artykułKochanowskiego jak nowa