Strona główna Bez kategorii Nawet miliardy to za mało

Nawet miliardy to za mało

10

Budownictwo socjalne, parkingi, cmentarze, zabezpieczenia przeciwpowodziowe, oczyszczalnie w gminach wiejskich, turystyka. To tylko skromny fragment bardzo długiej listy zadań, na które albo wcale, albo z wielkim trudem będzie można pozyskać dotacje w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej. Mimo że na Dolny Śląsk trafi o 600 milionów euro więcej niż w poprzednim rozdaniu, to wciąż zbyt mało. O tym, jakie  zadania na lata 2014-2020 będzie można realizować  na Dolnym Śląsku, przekonali się uczestnicy konsultacji, zorganizowanych w sali narad USC w Świdnicy.

konsultacje

– Do dyspozycji nasze województwo będzie miało 2 miliardy 250 milionów złotych, więcej niż widnieje w pierwszych informacjach. To ok. 9 miliardów złotych – wyliczał Jerzy Tutaj z zarządu województwa. Projekt Regionalnego Programu Operacyjnego zakłada 10 osi – od przedsiębiorstw, przez transport, innowacje, edukację po rynek pracy.

TU ZNAJDZIESZ PROJEKT RPO NA LATA 2014-2020

Najwięcej środków zostanie przeznaczonych dla przedsiębiorców (2 miliardy złotych), na transport (2 miliardy złotych), edukację i rynek pracy. – Naszym zamiarem jest takie wykorzystanie środków, by stworzyć dobrą podstawę dla przyszłości, w której sami będziemy w stanie się utrzymywać. To, co zainwestujemy w najbliższych 6 latach ma dawać profity w postaci nowych miejsc pracy, za którymi idą dochody z podatków – tłumaczył Jerzy Tutaj. Przyznał jednak, ze Unia Europejska narzuciła bardzo sztywny gorset i nie ma możliwości dostosowania wymogów RPO choćby do strategii województwa. – Na wiele zadań, zawartych w strategii, nie pozyskamy środków – wyjaśniał, dodając jednak, że możliwa jest pewna elastyczność, która mimo konkretnych zapisów pozwoli dostosować wymagania unijne do celów instytucji, organizacji, czy samorządów. Wskazał także na zasadnicza nowość. – Chcemy, by środki były rozdysponowane bardziej równomiernie niż w poprzednim rozdaniu. Stąd Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, kontrakty dolnośląskie i obszary terenów zdegradowanych. Chodzi o to, by samorządy łączyły siły i ustalały wspólne listy zadań. Z ZIT-ów skorzystają trzy aglomeracje – wałbrzyska, wrocławska i jeleniogórska. Wałbrzyska (w skład której wchodzi 16 gmin, a kolejne 7, w tym Świdnica, starają się o członkostwo) może liczyć zgodnie z informacją Jerzego Tutaja na około miliard złotych.

Uczestnicy konsultacji, wśród których byli przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i zwykli mieszkańcy, zadawali bardzo szczegółowe pytania, dotyczące możliwości pozyskiwania dotacji na konkretne zadania. Padło również pytanie o to, kiedy rozpoczną się konkursy. – Na razie mamy główny szablon, który zostanie uszczegółowiony po wydaniu przez UE rozporządzeń – mówił Jerzy Tutaj. – W kwietniu 2014 roku zostanie ogłoszony harmonogram konkursów, a pierwsze z nich zostaną ogłoszone w ostatnim kwartale przyszłego roku.

Dotychczas na Dolnym Śląsku przeprowadzono 30 spotkań konsultacyjnych. Cześć uwag już została uwzględniona. Własne uwagi może wnieść każdy za pośrednictwem formularza, dostępnego na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

asz

Poprzedni artykułTrzeci zespół w tabeli na celowniku MKS-u
Następny artykułPolecamy: Carska manierka