Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 67

Co to, gdzie to? Zagadka nr 67 [KONKURS]

0

Zagadka z ubiegłego tygodnia rozwiązana. Napłynęło bardzo dużo prawidłowych odpowiedzi. A nagroda, zaproszenie do kina Cinema 3 D w Świdnicy wędruje do pani Sylwii Janas. Gratulujemy.

Zagadka nr 67

Tym razem chyba nikt nie będzie miał problemu z rozpoznaniem miejsca,  jednak uczestnikom konkursu przypominamy, że nie wystarczy podać nazwę i miejsce, w którym została wykonana fotografia. Nagrody trafiają do osób, które znajdą jak najwięcej informacji o obiekcie i podadzą źródła.

IMG_7693-4

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 9 listopada. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 67”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 10 listopada na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień w niedzielę. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Sylwii Janas na zagadkę nr 66:

zagadka nr 66

Fragment budynku, który został sfotografowany to kościół pod wezwaniem świętego Józefa w Świdnicy. Kościół zbudowano pierwotnie jako klasztor dla sióstr urszulanek, które od 1700 r. przebywały w Świdnicy i zajmowały się nauczaniem dziewcząt. W latach 1711-1739 wykupiły one kilka kamienic mieszczańskich przy ul. Kotlarskiej, w miejsce których wznoszono od roku 1731 szkołę, kościół, klasztor i od 1831 r. przy ul. Budowlanej 8 – domek dla księdza kapelana. Budynki te były później wielokrotnie rozbudowywane. Kamień węgielny pod budowę kościoła wmurowano 1 października 1754 r. Projektantem kościoła był najprawdopodobniej zespół architektów krzeszowskich kierowany przez tamtejszego opata cystersów Benedykta Seidla. Budowę wykonywał Wacław Mattausch. Gotowy kościół poświęcił 19 czerwca 1766 r. jeden z jezuitów świdnickich, a konsekrował go uroczyście 12 lipca 1772 r. biskup pomocniczy wrocławski Maurycy von Strachwitz.

Kościół pw. św. Józefa zbudowany jest w stylu późnego baroku. Ma on kształt wydłużonego prostokąta, wewnątrz zaś – zarys owalny. Elipsoidalne sklepienie, gzyms i wnęki w ścianach upiększają wnętrze świątyni. Nawę oświetla pięć okien, trzy z nich umieszczone są w prezbiterium.

Na zewnątrz, nad kamiennym portalem (ozdobnym wejściem) kościoła umieszczone są figury św. Augustyna, św. Józefa i św. Urszuli, a wyżej przy dachu – św. Wolfganga i św. Floriana.

Poprzedni artykułŚwięto Niepodległości w Świdnicy [PROGRAM]
Następny artykułNie ma pieniędzy na staże i dotacje