Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Ogrody zoologiczne w Polsce

Znanenieznane.pl: Ogrody zoologiczne w Polsce

0

Gdzie jechać z dzieckiem w ciepły, słoneczny weekend? Do zoo! To świetna forma rodzinnej rozrywki. W Polsce mamy kilka dużych i popularnych ogrodów zoologicznych.

słoń

Wrocław

We Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym można podejrzeć prawdziwe życie rodzinne egzotycznych zwierząt. To tu urodziły się pierwsze w historii ogrodów zoologicznych tapiry a gorylica Pussi na wiele lat pobiła wszelkie rekordy długości życia w warunkach sztucznych (7 lat w warunkach zamknięcia).
W obrębie ogrodu zlokalizowane jest mini zoo. Małe zagrody a w nich milusińskie zwierzaki czekają na głaskające małe rączki. Widok kucyków, osiołków czy świnek wietnamskich i możliwość ich karmienia na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń, szczególnie dzieciom.

Opole

Jedną z ciekawszych atrakcji Opola jest ogród zoologiczny, położony w obrębie największego skupiska zieleni w centrum miasta – zabytkowego parku na Wyspie Bolka. W tej osobliwej krainy, zamieszkuje ponad tysiąc zwierząt, reprezentujących około dwustu gatunków.
Możemy spotkać się „oko w oko” z susłem moręgowatym, wilkiem, nieświszczukiem, czy przez szklane ściany basenu poobserwować popisy uchatek kalifornijskich, osobliwych mieszkanek opolskiego ZOO. Odwiedzając ogród nie można pominąć wizyty u trzech przesympatycznych goryli: Ashmara, Abeeku i Djeeco, czy mieszkanki o najdłuższej szyi w mieście – żyrafy Sisi.

Poznań

Na terenie Nowego Zoo zobaczycie m.in. pawilon zwierząt nocnych, pawilon i wybieg żyraf, wolierę dla ptaków drapieżnych, kompleks obiektów dla zwierząt Ameryki Południowej, wybieg tygrysów i makaków japońskich. Jednym z ciekawszych przystanków poznańskiego zoo jest słoniarnia, gdzie można poznać słonia Ninio!
Zoo przygotowało również ofertę dydaktyczną dla dzieci w wieku szkolnym oraz dorosłych.
Wśród dodatkowych atrakcji zoo wymienić można wioskę afrykańską, place zabaw i mini park linowy Zoolandia, a także zwiedzanie fortu zbudowanego przez armię pruska w latach 1877-1881, który jest jednym z 18 fortów artyleryjskich, wchodzących w skład Twierdzy Poznań.

Chorzów

W samym sercu Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie leży niezwykły ogród. Wystarczy minąć znany wszystkim Ślązakom pomnik długonogiej żyrafy, przejść przez przywiezioną aż ze świerklańskiego pałacu bramę, aby znaleźć się w świecie rządzonym przez dzikie zwierzęta, pochodzące z najdalszych zakątków świata.
Śląski Ogród Zoologiczny to po Wrocławiu i Poznaniu trzecie co do wielkości ZOO w Polsce. Zwiedzający może tu zobaczyć aż 280 gatunków zwierząt. Od maleńkich surykatek, gromadzących przed swoim wybiegiem setki dzieci, aż po znane z „cyrkowych” sztuczek niedźwiedzie brunatne i leniwie wygrzewające się w słońcu lwy.

Kraków

Pierwszy zwierzyniec w Krakowie powstał w średniowieczu, był to jednak zwierzyniec królewski. W 1406 r. do Krakowa sprowadzono parę lwów z Florencji. Uroczyste otwarcie ZOO nastąpiło w 1929 r. w towarzystwie ówczesnego prezydenta Rzeczypospolitej – Ignacego Mościckiego. W dniu otwarcia w ogrodzie przebywało 98 ptaków, 12 gadów i 94 ssaki. W okresie II wojny światowej zwierzęta zostały przetransportowane do niemieckich ogrodów.
W 1963 r. utworzono Miejski Park i Ogród Zoologiczny, który był sukcesywnie powiększany i modernizowany. Obecnie ZOO w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem europejskim.

Więcej propozycji wycieczek na znanenieznane.pl

Poprzedni artykułPolecamy: Igły. Polskie agentki
Następny artykułWieczory z kinem rosyjskim