Strona główna Temat dnia Uchwała obywatelska w sprawie wieżyczki

Uchwała obywatelska w sprawie wieżyczki

40

Kiedyś zdobiła niejedną widokówkę ze Świdnicy. Jej urok przyciągał zakochanych, którzy godzinami przesiadywali pod jej dachem lub po prostu spacerowali wokół. Mija szósty rok, odkąd altana z Parku Młodzieżowego przechowywana jest na terenie Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej. Świdnickie Forum Rozwoju chce uchwałą obywatelską nakłonić miasto do remontu zabytku.

altana

Zdjęcie wykonano w 2006 roku

Deklaracje w tej sprawie padały już wiele razy, ale sprawa „wieżyczki” nie drgnęła nawet na milimetr. Dwa lata temu miasto szacowało koszt remontu i ustawienia konstrukcji na dawnym miejscu na milion złotych. Nie powiodły się próby pozyskania środków ze źródeł zewnętrznych. Do budżetu władze nie chciały sięgać motywując odmowę tym, że altana nie jest zadaniem priorytetowym.

1380565_443198025801894_507615337_n

Materiały Świdnickiego Forum Rozwoju

Altana w Parku Młodzieżowym stanęła w 1875 roku. Wtedy bowiem z inicjatywy podpułkownika Riebla na terenach fryderycjańskich fortyfikacji powstał pas zieleni, otaczający centrum Świdnicy. Wieżyczka przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 ogrodzono ją wysokim płotem, a w 2007 rozebrano. Była w tak złym stanie technicznym, że cała konstrukcja mogła w każdej chwili runąć

O zabytek upomina się Świdnickie Forum Rozwoju i zachęca do wspólnych działań mieszkańców Świdnicy. Stowarzyszenie rozpoczyna zbieranie podpisów pod uchwałą, na mocy której Rada Miejska byłaby zobowiązana do przeznaczenia w budżecie na 2014 rok środków na pierwszy etap renowacji. Jak przyznają społecznicy, to kosztowna inwestycja, którą trzeba rozłożyć w czasie, ale konieczny jest pierwszy krok. Projekt uchwały został udostępniony Tu.

uchwała

Podpisy będzie można składać także w najbliższą sobotę, 26 października po Biegu Fortecznym, organizowanym przez Klub Hermes w parku przy ul. Sikorskiego.

Statut miasta przewiduje możliwość składania obywatelskiego projektu, o ile podpisze się pod nim co najmniej 200 osób. Dokument musi przejść weryfikację prawną i uzyskać aprobatę prezydenta, dopiero później trafi na sesję. Co będzie dalej, w znacznej mierze zależy od głosowania radnych. Dotychczas radni głosowali nad jednym takim projektem – w obronie Inwestycji Świdnickich i aquaparku. Projekt przepadł.

asz

 

 

Poprzedni artykułŚKPR powalczy o historyczny triumf nad „Koniami”
Następny artykułPolecamy: Wanna z kolumnadą