Strona główna Wydarzenia Tu mieszkał uczeń Matejki

Tu mieszkał uczeń Matejki

1

Dzięki staraniom artysty Andrzeja Andrzejewskiego i Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej na kamienicy Wałbrzyska 7 została zamontowana specjalna tablica. Upamiętnia Tadeusza Gadomskiego, malarza, ucznia Jana Matejki.

tablica T.Gadomski 1

W uroczystości odsłonięcia uczestniczyła wnuczka znakomitego portrecisty, Agata Gadomska, wraz z rodziną, członkowie TRZŚ oraz miłośnicy talentu artysty, który mieszkał w Świdnicy od 1946 do 1952 roku i został pochowany na cmentarzu przy Alei Brzozowej.

Ponad rok temu rozpoczęły się starania o pozyskanie środków na odnowienie zniszczonego nagrobka. Podczas wernisażu prac Andrzeja Andrzejewskiego i jego syna Andrzeja Bogumiła przeprowadzono loterię, w której wygranymi były prace podarowane przez obu artystów. Udało się pozyskać ponad 1000 złotych. Niestety, to były zbyt skromne środki, by podjąć się renowacji nagrobka. Zadecydowano więc o wykonaniu tablicy pamiątkowej.

Tadeusz Gadomski (1867-1952) – syn Walerego Gadomskiego, wziętego krakowskiego rzeźbiarza. Studia rozpoczął w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Jana Matejki. Naukę kontynuował w Monachium. Przebywał też w Paryżu i we Włoszech. Po I wojnie światowej osiadł w Wilnie. Był członkiem Wileńskiego Towarzystwa Niezależnych Artystów Sztuk Plastycznych.

Malował głównie portrety i sceny religijne. Był autorem rysunkowego portretu Kornela Ujejskiego, znanego z litografii A. Pruszyńskiego. Swoje prace wystawiał w latach 1929, 1931-1935, 1940. Po wojnie osiadł w Świdnicy, gdzie – już jako nestor polskiego malarstwa – brał udział w lokalnych przedsięwzięciach kulturalnych. /Wikipedia/

Poprzedni artykułŚwidnickie sztafety wiodą prym w powiecie
Następny artykułBokserzy opanowali świdnickie lodowisko [FOTO, WIDEO]