Strona główna Kultura Tajemnice świdnickich kamienic

Tajemnice świdnickich kamienic

2

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza w piątek, 25 października 2013 r. o godz. 18.00 na spotkanie autorskie z profesor Małgorzatą Chorowską i z doktorem Czesławem Lasotą, połączone z promocją książki Kamienica mieszczańska w Świdnicy. Karczma i mieszkanie w XIII – XVIII w. Publikację będzie można kupić w muzeum.

Książka

 Średniowieczna Świdnica była miastem wyróżniającym się na tle środkowowschodniej Europy pod względem piwowarstwa i wystawności murowanych kamienic. Ponad 250 z nich było jednocześnie karczmami piwowarskimi – na poddaszach magazynowano w nich jęczmień, a w sieniach kamienic, słodowniach i suszarniach położonych na zapleczu odbywały się poszczególne etapy warzenia trunku, spożywanego następnie w specjalnych „piwniczkach” położonych w przyziemiach domostw. Leżakowanie piwa odbywało się w przepastnych, kolebkowo sklepionych piwnicach, skąd przez sklepione, kamienne tunele wydobywano napełnione piwem dębowe beczki na powierzchnię. W trakcie transportu przeciągano je przez granitowe portale nabierające od ciągłych uderzeń beczkowatego kształtu. Do dziś takie portale o owalnie podciętych węgarach obramowują wejścia do kamienic i suteren, wloty do tuneli oraz komór piwnicznych, wskazując drogę, którą pokonywały beczki z piwem od miejsca leżakowania do miejsca wyszynku.

W książce przedstawiono pierwotne przeznaczenie zabytkowych świdnickich kamienic oraz opisano ich wygląd i wartości artystyczne, jakich nabierały w kolejnych epokach.

Zbigniew Malicki

Muzeum Dawnego Kupiectwa

Poprzedni artykułDla miłośników caravaningu
Następny artykułPomogą wybudować siedzibę Pogotowia Ratunkowego?