Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Przebadali najmłodszych

Przebadali najmłodszych

4

Ogromne zainteresowanie towarzyszyło badaniom USG dzieci z terenu gminy Świdnica. Już w pierwszym dniu zgłoszeń zostały wyczerpane wolne miejsca.

Badania USG

Od piątku do soboty w specjalnym ambulansie przeprowadzane były pierwsze badania mające na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy, pod kątem profilaktyki nowotworowej. W gronie osób obsługujących proces badań przesiewowych dołączyła wójt gminy Teresa Mazurek. Badania prowadzone były przy placówkach oświatowych w Witoszowie Dolnym i Pszennie, w ramach ogólnopolskiego programu „Nie nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda.

Profilaktyka onkologiczna to najważniejszy krok na drodze do zdrowia, ale choć świadomość na temat jej roli rośnie, to w Polsce ciągle za mało osób zgłasza się na badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka. . Kształtowanie więc właściwych zachowań prozdrowotnych należy już zacząć od najmłodszych lat. Dlatego też gmina tak czynnie włączyła się w ogólnopolską akcję, do której przygotowania trwały od 2 lat.  Na powstanie ok. 70% nowotworów mają wpływ szkodliwe czynniki środowiska oraz nieprawidłowe nawyki. W przypadku choroby nowotworowej profilaktyka jest więc szczególnie istotna. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z tego, co nam szkodzi, i w miarę możliwości unikać kontaktu z czynnikami rakotwórczymi– mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Badanie USG jest bezpiecznym i bezbolesnym sposobem upewnienia się, że rozwój dziecka przebiega tak, jak przebiegać powinien. Badania mają na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy.

Poprzedni artykułMiasto dołoży do rewolucji śmieciowej
Następny artykułWyniki z boisk piłkarskich