Strona główna Wydarzenia Potrafią uratować życie?

Potrafią uratować życie?

0

15-letni gimnazjalista z Bełchatowa był bohaterem wielu medialnych doniesień. Karol Pelczar 25 października uratował z wypadku trzy osoby. Czy w podobnej sytuacji odnaleźliby się gimnazjaliści z powiatu świdnickiego? Uczniowie sześciu szkół sprawdzali dzisiaj swoje umiejętności podczas Mistrzostw PCK w udzielaniu pierwszej pomocy.

zawody PCK

W każdym gimnazjum raz w tygodniu uczniowie uczestniczą w lekcji „edukacja dla bezpieczeństwa”. Jak przyznaje jedna z uczestniczek mistrzostw, zajęcia mają przede wszystkim charakter teoretyczny. – Niestety, kto chce nauczyć się niesienia pomocy, powinien dokształcać się samodzielnie, szukając np. kursów – tłumaczy Estera Jóźwik, wolontariuszka PCK. Jowita Niemiec, sędzia główny zawodów zorganizowanych w gościnnym III LO w Świdnicy cieszy się, że aż 6 drużyn wzięło udział w mistrzostwach. – Poziom był wysoki i myślę, ze wielu tych młodych ludzi świetnie poradziłoby sobie z udzieleniem pomocy w realnych przypadkach – mówi.

Przed gimnazjalistami postawiono trudne zadania. Musieli ratować rannych uczestników bójki na dyskotece, ofiary poparzenia słonecznego na plaży i tonące dziecko, które przestało oddychać. Najlepiej z zadania wywiązali się uczniowie Gimnazjum w Pszennie. II miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum nr 4 w Świdnicy, III – Gimnazjum nr 2 w Świdnicy. W Mistrzostwach zmierzyły się drużyny ze czterech świdnickich gimnazjów oraz szkół z Pszenna i Witoszowa. Zwycięskie drużyny w nagrodę otrzymały apteczki i plecaki, ufundowane przez Urząd Miejski w Świdnicy.

Poprzedni artykułŚwidnica liderem RPO
Następny artykułPodróżni poczekają na otwarcie dworca