Strona główna Temat dnia Podróżni poczekają na otwarcie dworca

Podróżni poczekają na otwarcie dworca

22

Wciąż nie jest znany termin oddania do użytku dworca Świdnica Miasto. Główne prace przy gruntownej modernizacji zakończyły się w lipcu, nadal jednak nie ma pozwolenia na użytkowanie i trwają prace przy wymianie nawierzchni przed budynkiem. Rzecznik Urzędu Miejskiego zapowiada, że władze miasta chciałyby otworzyć dworzec dla podróżnych przed uruchomieniem połączenia kolejowego Świdnicy z Wrocławiem.

dworzec ławki 1

– Termin finalny podamy dopiero wtedy, jak będziemy mieć 100-procentową pewność, kiedy pierwsi podróżni będą mogli skorzystać z budynku dworca. Na pewno chcemy, by stało się to zanim zostaną wznowione bezpośrednie połączenia kolejowe na trasie Świdnica-Wrocław – deklaruje Stefan Augustyn. Prace brukarskie maja się zakończyć w listopadzie, a miasto wciąż czeka na rozstrzygniecie kwestii pozwolenia na użytkowanie.

Dopiero wraz z otwarciem dworca do nowej siedziby w prawym skrzydle przeprowadzi sie biuro Strefy Płatnego Parkowania. – Sprawy wynajmu lokali użytkowych na dworcu prowadzi Miejski Zarząd Nieruchomości. Na pomieszczenia restauracyjne nadal poszukiwany jest najemca – mówi Augustyn. – Przyjęta została oferta od osoby zainteresowanej wynajmem dwóch z trzech pomieszczeń w lokalu do wspólnego użytku. Jest kolejny zainteresowany jednym pomieszczeniem – czekamy na skonkretyzowanie oferty. Do wynajęcia również w trybie rokowań jest jeszcze lokal samodzielny.

Dworzec

Hala dworca została już wyposażona w ławki dla podróżnych. Po otwarciu dworca ma zostać uruchomiona jedna kasa biletowa. Wraz z nowym rozkładem jazdy na 2014 Świdnica ma odzyskać bezpośrednie kolejowe połączenie z Wrocławiem. Pociągi będą kursowały przez Jaworzynę Śląską, gdzie kończy się przebudowa systemu sterującego.

Zmodernizowany system sterowania pozwoli na bezpośrednie kierowanie pociągów ze Świdnicy do Wrocławia, co w tej chwili nie jest możliwe. Inwestycja jest współfinansowana z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego i pochłonie około 1,2 miliona  złotych. – Będziemy gotowi do grudnia tego roku – zapewnia Mirosław Siemieniec.

Przewozy zorganizują Koleje Dolnośląskie. Na razie ze względu na ograniczenia techniczne ze Świdnicy do Wrocławia pasażerowie dojadą w godzinę i 5 minut, z powrotem w godzinę i 15 minut (jedno z torowisk jest w gorszym stanie). Samorząd województwa chce, by docelowo pociąg jechał od stacji Świdnica Miasto do stacji Wrocław Główny ok. 55 minut. Uzależnione jest to jednak od przeprowadzenia remontu torowisk. W tej kwestii PKP PLK także mogą liczyć na wsparcie samorządu, który zarezerwuje środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Remont ma zostać przeprowadzony w ciągu 2-3 lat. Natomiast już w przyszłym roku PKP PLK z Funduszu Kolejnictwa wyremontuje ok. 3 km torów między Jaworzyną a Świdnicą, w miejscach, gdzie na razie wprowadzone jest drastyczne ograniczenie prędkości ze względu na  zły stan torowiska.

Dworzec2

Renowacja i modernizacja dworca Świdnica Miasto to jeden z etapów Centrum Przesiadkowego. Prace udało się doprowadzić do końca mimo przeszkód, a największą była plajta pierwszego wykonawcy. Inwestycję dokończył Architekton. Pozostała część centrum – z dworcem autobusowym, przystankami i węzłem komunikacyjnym – buduje Skanska. Finał planowany jest na wrzesień przyszłego roku.

***

Wartość projektu „Budowy Centrum Przesiadkowego” po rozstrzygniętych przetargach to 21,3 mln zł, z czego aż ok. 14 mln zł ma pochodzić ze środków unijnych. Projekt ten realizowany jest w ramach działania 3.3 Transport miejski i podmiejski priorytetu 3 Rozwój infrastruktury transportowej na Dolnym Śląsku programu operacyjnego Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Koszt przebudowy budynku dworca to ok. 7 mln zł.

Poprzedni artykułPotrafią uratować życie?
Następny artykułOdnowili świetlicę