Strona główna Temat dnia Policzą wiernych w Kościele Katolickim

Policzą wiernych w Kościele Katolickim

11

Już po raz 33 Kościół Katolicki policzy wiernych. 20 października we wszystkich diecezjach zostaną przeprowadzone badania dominicantes i communicantes, czyli uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych i przyjmowania komunii św. W 2012 roku badania pokazały, że w nabożeństwach uczestniczy 41% osób, deklarujących się jako katolicy. Komunię przyjęło 16,2 %.

msza katedra (10)

Diecezja świdnicka jest na  końcu statystyki. W 2012 roku w dniu badania w mszach świętych wzięło udział 31,9 % osób wpisanych do ksiąg parafialnych, komunie przyjęło 13,7%.  Mniej było w diecezjach warszawskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, warmińskiej, szczecińsko-kamieńskiej, sosnowieckiej, łódzkiej, legnickiej, elbląskiej.

„Najwyższe wskaźniki dominicantes i communicantes odnotowuje się w diecezjach położonych w południowo-wschodniej części Polski, takich jak: tarnowska, przemyska, rzeszowska. Badane wskaźniki religijności znacznie przekraczają średnią wartość dla Polski również w diecezjach pelplińskiej, opolskiej oraz najbardziej wysuniętych na wschód diecezjach: siedleckiej, drohiczyńskiej oraz białostockiej. Najniższe wskaźniki dominicantes i communicantes odnotowuje się natomiast w północno-zachodniej części kraju, w diecezjach: szczecińsko-kamieńska, koszalińsko-kołobrzeska oraz w diecezji łódzkiej oraz sosnowieckiej. Tendencję spadkową wskaźnika dominicantes oraz wzrostu wskaźnika communicantes w ostatnich kilkunastu latach obserwuje się we wszystkich diecezjach niezależnie od poziomu wskaźnika dominicantes i communicantes oraz niezależnie od charakteru diecezji (z dominacją parafii miejskich lub wiejskich)” – czytamy na stronie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

opr. red.

Poprzedni artykułPoznamy laureatów Fashion Day
Następny artykułObligacje na dziurę budżetową