Strona główna Wydarzenia Świdnica Nominacje do Dolnośląskich Gryfów ogłoszone

Nominacje do Dolnośląskich Gryfów ogłoszone

0

Osiemnaście firm i instytucji trafiło do finału Konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”, najbardziej prestiżowego wyróżnienia biznesowego w regionie. Nominację ogłosiła dziś kapituła konkursu. Wśród firm nominowanych do nagrody dwie działają na terenie powiatu świdnickiego. Dolnośląskie Gryfy zostaną wręczone po raz 10. podczas Koncertu Jubileuszowego, zaplanowanego na 21 października w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Dolosląskie Gryfy

123 wnioski i 91 uczestników w 6 kategoriach – tak w liczbach można podsumować zainteresowanie Konkursem Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza 2013. Kapituła konkursu, złożona z największych osobistości i ekspertów regionu, przeanalizowała wnioski zgłoszeniowe i wyłoniła nominowanych do prestiżowej nagrody. – Warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym, była oczywiście stabilna sytuacja finansowa kandydatów. Dodatkowo premiowaliśmy zaangażowanie firm i instytucji w rozwój oraz innowacyjne technologie. Sprawdzaliśmy, czy kandydaci posiadają silną pozycję w branży, legimityzowaną poprzez merytoryczne certyfikaty, nagrody, norm jakości. Interesowały nas także inwestycje w kapitał ludzki – mówił prof. Bogusław Fiedor, przewodniczący Kapituły Konkursu, prorektor ds. Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Największy przyrost liczby zgłoszeń zanotowała kategoria mikroprzedsiębiorstw, która dołączyła do konkursu Dolnośląskie Gryfy w 2011 roku. – W Polsce funkcjonuje ok. 2 mln przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 10 osób. Firmy te są skoncentrowane przede wszystkim na prowadzeniu biznesu, cieszy więc fakt, że i one zaczynają doceniać prestiżowe nagrody biznesowe – podkreślił Janusz Rybak, pomysłodawca i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu, wiceprzewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej. Spośród 15 zgłoszeń w kategorii „za najbardziej dynamiczny rozwój mikroprzedsiębiorstwa o zatrudnieniu do 9 osób” Kapituła do Dolnośląskiego Gryfa nominowała:

– szkoleniową firmę Human Partner z Wrocławia,

– spedycyjne przedsiębiorstwo PHU Stasiak z Polkowic,

– start-up z branży IT, wrocławską firmę Sky Storage.

Wśród nominowanych są zarówno firmy młode,, które zaczęły działalność 3 lata temu, jak i firmy rodzinne o wieloletnim doświadczeniu. Na podziw zasługuje z jednej strony wytrwałość i stabilność doświadczonego biznesu, jak i towarzysząca nowym technologiom potężna dynamika rozwoju. Nominowani są tak różnorodni, jak szeroki jest sektor mikroprzedsiębiorstw – zauważył Janusz Rybak.

Za szczególne osiągnięcia w rozwoju przedsiębiorstwa średniego i dużego nominację otrzymali:

– wchodząca w skład grupy kapitałowej KGHM INOVA Centrum Innowacji Technicznych z Lubina,

producent komponentów grzewczych firma Capricorn ze Świebodzic,

– Uzdrowisko Cieplice.

– Nominowane firmy udowadniają, że mimo gorszej sytuacji makroekonomicznej średni i duży biznes rozwija się i zdobywa międzynarodowe rynki. Rodzinna firma Capricorn w ciągu 20 lat działalności stała się potentatem w swojej niszy produkcyjnej, eksportuje produkty do 45 krajów na całym świecie i jest masowo obecna na rynki polskim. Najstarsze w Polsce Uzdrowisko Cieplice ze swoimi  wodami termalnymi to również jeden z najlepszych towarów eksportowych Dolnego Śląska, wykorzystujących naturalne zasoby regionu. Lubińska INOVA z powodzeniem rozwija i stosuje zaawansowane technologie systemów górniczych nie tylko na terenie zagłębia miedziowego – podkreślił Rafał Kociszewski, dyrektor Oddziału Korporacyjnego Wrocław BRE Bank SA, członek Kapituły.

W kategorii za najbardziej dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa o zatrudnieniu od 10 do 50 osób do Dolnośląskiego Gryfa zostali nominowani:

– lider w branży e-learningu Funmedia z Wrocławia

świdnicki Zakład Urządzeń Przemysłowych T.Badura

– firma wielobranżowa Norimp Bako Poland Sp. z o.o. Zygmunt Dudek

Za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz rozwoju gospodarki Dolnego Śląska nominację trafiły do:

– PCC Rokita S.A. z Brzegu Dolnego

– Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST – PARK Sp. z o.o.

– Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu

O wpływie WSSE na rozwój regionu nikogo nie trzeba przekonywać. 16 lat działalności, najlepsze wyniki finansowe spośród wszystkich stref Polsce mówią same za siebie. PCC Rokita to jeden z największych pracodawców w regionie, który łączy konsekwentny i elastyczny rozwój innowacji z zaangażowaniem w akcje społeczne na rzecz lokalnej społeczności. Trzeci kandydat udowadnia, że placówka medyczna może przynosić zyski i także inwestować w nowe technologie – mówił Janusz Rybak, wiceprzewodniczący Rady ZIG.

Nagroda Gospodarcza Dolnośląskie Gryfy co roku wyróżnia także innowacyjność regionalnego biznesu.  – Kategoria premiująca innowacyjność docenia tak naprawdę firmy działające na rzecz przyszłości regionu, jego konkurencyjności na tle dynamicznie rozwijających się światowych technologii. To nasz klucz do sukcesu, dlatego warto innowacyjne firmy pokazywać i im dopingować – zauważył Tomasz Gondek, wiceprezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, które jest patronem Konkursu. W tym roku nominacje w tej kategorii przyznano:

– Instytutowi Automatyki Systemów Energetycznych Sp. z o.o. (IASE) z Wrocławia,

– Firmie E–Prototypy z Wrocławia, specjalizującej się w skanowaniu 3D,

– Spółce Mine Master  sp. z o.o. ze Złotoryi, produkującej maszyny górnicze.

Przy wyborze nominacji ważne dla kapituły było kryterium kreatywności. Doceniliśmy te firmy, które rozwijają własną myśl technologiczną, rezygnując z implementacji rozwiązań z zewnątrz. Dzięki temu wyprzedzają zagraniczne technologie i zyskują przewagę konkurencyjną – podkreślił Rafał Kociszewski, który brał udział w analizie wniosków z zakresu innowacyjności.

– Aktywność gospodarcza regionu jest mocno związana z przyjaznymi warunkami otoczenia biznesu, które tworzą jednostki samorządu terytorialnego. Dlatego Nagroda Gospodarcza jest także przyznawana za samorządowe programy rozwoju – wyjaśnił Janusz Rybak, wiceprezes Zachodniej Izby Gospodarczej. Kapituła przyznała w tym roku nominacje:

– Gminie Wrocław

– Gminie Karpacz

– powiatowi głogowskiemu.

Ogłoszenie laureatów, wybranych spośród nominowanych firm i instytucji, nastąpi 21 października podczas Koncertu Jubileuszowego w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.  Wtedy też przyznana zostanie nagroda w kategorii Osobowość Dolnego Śląska. – Tutaj nazwisko laureata pozostanie do końca tajemnicą – wyjaśnił Marek Pasztetnik, prezes Zachodniej Izby Gospodarczej, która zajmuje się organizacją konkursu.

Zapraszamy na stronę Konkursu: www.gryfy.pl

Biuro konkursowe: Zachodnia Izba Gospodarcza, ul. Ofiar Oświęcimskich 41/ 43, 50-059 Wrocław

tel. 71 795 06 56, e -mail: [email protected]

Nominowani w Konkursie „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” w 2013 roku:

1. Przedsiębiorstwo:

a/ za szczególne osiągnięcia w rozwoju przedsiębiorstwa średniego i dużego

INOVA Centrum Innowacji Technicznych Sp. z o.o.

Capricorn S.A.

Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o.

b/ za najbardziej dynamiczny rozwój mikroprzedsiębiorstwa o zatrudnieniu do 9 osób

Human Partner Sp. z o.o.

PHU Stasiak

Sky Storage Sp. z o.o.

c/ za najbardziej dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa o zatrudnieniu od 10 do 50 osób

Funmedia Sp. z o.o.

Zakład Urządzeń Przemysłowych T.Badura

Norimp Bako Poland Sp. z o.o. Zygmunt Dudek

d/ za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz rozwoju gospodarki Dolnego Śląska

PCC Rokita S.A.

WSSE INVEST – PARK Sp. z o.o.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego

2. Jednostka samorządu terytorialnego:

a/ za najlepszy samorządowy program rozwoju

Gmina Wrocław

Powiat Głogowski

Gmina Karpacz

3. Innowacyjność:

a/ za szczególne osiągnięcia w zakresie innowacyjności

Instytut Automatyki Systemów Energetycznych Sp. z o.o. (IASE)

E – Prototypy

Mine Master  sp. z o.o.

Poprzedni artykułWORD dopiero w przyszłym roku
Następny artykułFilmowy maraton dla chorej Natalki