Strona główna Temat dnia Koreańscy inwestorzy w Świdnicy?

Koreańscy inwestorzy w Świdnicy?

14

Niewykluczone, jednak do konkretów jeszcze daleko. Inwestorzy z Korei Południowej, dotychczas zainteresowani głównie lokowaniem fabryk na Słowacji i w Czechach, zwracają uwagę na Dolny Śląsk i Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną. To efekt misji gospodarczej pod przewodnictwem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w której wzięła udział Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE INVEST-PARK. Wałbrzyska strefa była jedyną z Polski, zaproszoną do udziału w misji.

Barbara Kaśnikowska

Barbara Kaśnikowska o efektach azjatyckiej misji gospodarczej mówiła podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie WSSE INWEST-PARK.

Polska delegacja, której przewodniczył prezydent, w dniach 21-24 października odwiedziła Mongolię i Koreę Południową. W spotkaniach i forach gospodarczych uczestniczył wicepremier Janusz Piechociński, wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik, przedstawicie PAIZ i 50-ciu polskich przedsiębiorców. – Mongolia jest interesująca przede wszystkim jako rynek zbytu, natomiast Korea Południowa to bardzo atrakcyjny partner, którego zachęcaliśmy do lokowania inwestycji w Polsce – mówi prezes Barbara Kaśnikowska. – W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstały cztery koreańskie fabryki,  w Dzierżoniowie i Wałbrzychu. Inwestorzy zadeklarowali poniesienie ponad 460 milionów złotych i zatrudnienie 380 osób. Na tle całej strefy, gdzie nakłady przekroczyły już 15 miliardów złotych, a zatrudnienie 35 tysięcy ludzi, to może niezbyt wiele, ale bardzo liczę na zmianę proporcji.

Gospodarze misji otrzymali ofertę WSSE w ojczystym języku. Propozycja strefy została zaprezentowana podczas Polsko-Koreańskiego Forum Gospodarczego w Seulu. – Została przyjęta z bardzo dużym zainteresowaniem. Polska jest postrzegana jako bezpieczny, ale wciąż rozwijający się rynek, a nasz oferta przyciągnęła uwagę – mówi prezes Kaśnikowska. Szefowa WSSE spotkała się także z kilkunastoma przedsiębiorcami na indywidualnych rozmowach. Pierwszy, konkretny efekt już jest. W listopadzie w wałbrzyskiej strefie będzie gościła delegacja firmy z branży motoryzacyjnej.

Czy Świdnica skorzysta na efektach misji? – Oczywiście teraz przed nami ogromna praca, by podtrzymać kontakty i zachęcić kolejne firmy do odwiedzin – mówi prezes. – Będziemy oferować wszystkie nasze tereny, tak więc Świdnica na pewno nie zostanie pominięta. Natomiast z informacji, jakie uzyskałam w Korei wynika, że tamtejsi inwestorzy najbardziej zainteresowani są miejscami, gdzie już są gotowe hale. Podejmowanie decyzji zajmuje im sporo czasu, jednak inwestują błyskawicznie.

asz

Poprzedni artykułCzas w końcu zdobyć Żary
Następny artykułJak groźne okażą się Tygrysy?