Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Cebulakowy gościniec i biegi

Cebulakowy gościniec i biegi

0

Kartoflanka, cebulaki oraz kapusta po bystrzycku – te i wiele innych tradycyjnych przysmaków czekać będzie w sobotę, 5 października, na boisku sportowym w Bystrzycy Górnej. Oprócz kulinarnych degustacji będzie również spora dawka sportowych wrażeń. Wszystko za sprawą I Biegu „Razem po Odnowę”, organizowanego wspólnie ze znanym i cenionym maratończykiem – Markiem Musiałem oraz Świdnickim Klubem Biegacza „Hermes”.

cebulakowy gościniec

„Cebulakowy Gościniec” organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Górnej, dzięki kolejnej dotacji przyznanej przez Urząd Marszałkowski, w ramach Zadania z Zakresu Działalności Wspomagającej Rozwój Wspólnot i Społeczności Lokalnych oraz Promocji Idei Odnowy Wsi Dolnośląskiej. – „Cebulakowy Gościniec” organizujemy po raz pierwszy, ale będzie miał on charakter cykliczny. Poprzez imprezę chcemy zachować oraz kultywować tradycję wspólnego pieczenia, gotowania oraz degustowania. „Cebulakowy Gościniec” to jednak nie tylko kulinaria. To także aktywna turystyka.  Dzięki biegowi „Razem po Odnowę” będziemy promować aktywną turystykę oraz pokażemy jak piękne szlaki znajdują się w naszej miejscowości – mówi Beata Szyszka, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Bystrzycy Górnej „Trzy Sosny”.

„Cebulakowy Gościniec”, impreza nad którą patronat honorowy objęła Gmina Świdnica, startuje w sobotę, o godz. 11.00, na boisko sportowym w Bystrzycy Górnej. Organizatorzy zapowiadają pokaz i degustację potraw, przygotowanych według tradycyjnych przepisów, rodzinne konkurencje sportowe i rekreacyjne oraz część artystyczną – występ Zespołu Pieśni i Tańca Bystrzyca.

O godz. 12.00 rusza natomiast I Bieg „ Razem po Odnowę”, którego koordynacją zajęli się biegacze ze świdnickiego „Hermesa” oraz Marek Musiał – mieszkaniec Bystrzycy Górnej, utytułowany i ceniony maratończyk. Marek Musiał jako jeden z trzech zawodników w Polsce ukończył wszystkie (31) edycje Wrocław Maratonu (Maraton Ślężan i Maraton Wrocław), wchodząc tym samym w skład gremium Złotej Trójki Maratonu Wrocław.  W ramach I Biegu „Razem po Odnowę” przeprowadzony zostanie bieg główny na dystansie 4 km, biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży (100 – 1800m, w zależności od kategorii) oraz rywalizacja Nordic Walking. – Bieg główny zostanie przeprowadzony na pętli o długości około 1850 metrów. Trasa przebiega w całości po podłożu naturalnym, posiada ponadto urozmaicony profil (podbieg leśnym wąwozem o długości około 600 metrów). Jak przystało na bieg o charakterze przełajowym, pętla została wyznaczona niemalże w całości po leśnych ścieżkach, na których nie zabraknie naturalnych przeszkód w postaci liści, kamieni i drobnych korzeni. Tak więc udział w biegu głównym będzie dla każdego z uczestników świetną formą sprawdzenia własnych sił i niezapomnianą przygodą z jesienną florą i fauną bystrzyckich lasów – mówi Radosław Światowy ze Świdnickiego Klubu Biegacza „Hermes”. Udział w zawodach jest bezpłatny, na uczestników sportowej rywalizacji, tuż po biegu, czeka regeneracyjny posiłek. Zawodnicy poniżej 18 lat zobowiązani są dostarczyć zgodę opiekuna. Zapisy prowadzone będą w dniu imprezy w biurze zawodów w godzinach od 10:30 do 11:45.

Poprzedni artykułTrzeci na Dolnym Śląsku
Następny artykułNadkomplet na Kongresie Małżeństw