Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Kopiec w sercu Kotliny Kłodzkiej

Znanenieznane.pl: Kopiec w sercu Kotliny Kłodzkiej

0

Krowiarki, dlaczego warto tam przyjechać?

Wapniarka to wzniesienie o wysokości 532 m n.p.m. położone w północnej części Krowiarek, najdłuższej odnogi Masywu Śnieżnika. Ma kształt kopca o dość stromych zboczach. Rośnie tu las mieszany z dominacją buczyny. Jak sama nazwa wskazuje, w budowie geologicznej dominują wapienie krystaliczne o barwie białej lub różowej. Wapienne skałki znajdziemy także na szczycie i zboczach góry.

1wapniarkawieawidokowa_Details-0

Na wschodnim stoku Wapniarki znajduje się stary nieczynny kamieniołom wapienia, który od 2006 r. jest objęty ochroną jako pomnik przyrody. Na ścianie kamieniołomu, ok. 60 m ponad dnem doliny, znajduje się otwór wejściowy do małej jaskini (długość ok. 11 m). Stwierdzono występowanie tu m.in. reliktowego ślimaka – świdrzyka ozdobnego. Obok znajduje się drugi czynny kamieniołom, z którego aktualnie pozyskiwany jest kamień wapienny, przerabiany na grys. U podnóży Wapniarki są jeszcze inne wyrobiska dawnych kamieniołomów, zaś w okolicy znajdziemy kilka starych wapienników.

Ozdobą szczytu jest oddana do użytku w grudniu 2008 r. drewniana wieża widokowa. Z najwyższego tarasu budowli można dostrzec m.in. Międzylesie, Kłodzko, Masyw Śnieżnika oraz Góry Bystrzyckie i Bardzkie. Obiekt został wybudowany dzięki zaangażowaniu społeczników z okolicznych miejscowości. Poniżej szczytu znajduje się Przełęcz Mielnicka (405 m n.p.m.), przez którą przechodzi droga z Kłodzka do Międzylesia.

Z przełęczy możemy wyruszyć na podbój Wapniarki – zielonym szlakiem turystycznym dojdziemy tam w pół godziny. Także zielonym szlakiem możemy tu przyjść z Gorzanowa. Ta trasa jest bardziej atrakcyjna, bo wzdłuż szlaku stoją tablice ścieżki dydaktycznej. Ponadto po drodze spotkamy figurę świętego Onufrego i kaplicę św. Antoniego.

Żelazno i jego historia

W połowie XIX w. Żelazno było wielkim ośrodkiem produkcji wapna. Produkt pozyskiwano z kamieniołomu u podnóża Wapniarki, w okolicy działało pięć pieców do wypalania wapna (wapienników). Pierwsza wieża widokowa stanęła tu w 1889 r. Drewniana budowla została zniszczona w 1925 r. w wyniku uderzenia pioruna. W tym samym roku Kłodzkie Towarzystwo Górskie (GGV) wzniosło kolejną wieżę, również drewnianą. Ta konstrukcja przetrwała do lat 70-tych XX w. I w nią również uderzył piorun. Obecną wzniesiono z wykorzystaniem żelbetowych elementów poprzedniej konstrukcji. Miejmy nadzieję, że pioruny oszczędzą nową wieżę…

Co można robić w Żelaźnie?

 • Podziwiać okolicę z wieży widokowej.
 • Szukać minerałów w nieczynnych wyrobiskach kamieniołomów.
 • Chodzić po okolicy szlakiem wapienników.
 • Wędrować.

Czego nie wolno pominąć w Krowiarkach?

 • Zrobienia zdjęć z centralnego punktu Kotliny Kłodzkiej.
 • Spacerów, pikników, fotografowania.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

 • Przełęcz Mielnicka (405 m n.p.m.), na której też znajdują się stare wapienniki.
 • Żelazno, a tam m.in. pałac, dwór i wieża średniowiecznego rycerza.
 • Gorzanów z pałacem von Herbersteinów z XVI-XVIII w.
 • Długopole Zdrój – uzdrowisko.
 • Bystrzyca Kłodzka – dotknij średniowiecza.

Więcej propozycji wycieczek na zanenieznane.pl

Poprzedni artykułNa ważny temat: Przybędzie miejsc pracy?
Następny artykułPolecamy: Czarna wołga