Strona główna Polityka Wielkie rozliczanie czy kampania wyborcza?

Wielkie rozliczanie czy kampania wyborcza?

70

Program turystyczny City Walk, wieża ratuszowa, Zajazd Świdniczan, Kongres Regionów, Festiwal Reżyserii, Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”. Lista inwestycji i projektów, których drobiazgowego rozliczenia chce część świdnickich radnych, jest niezwykle długa. Zmasowany atak przypuszcza na prezydenta i radnego Rafała Ząbczyka egzotyczna lewicowo-prawicowa koalicja. – Czas posprzątać – tłumaczą radni. – To początek kampanii wyborczej i czysta polityka – grzmi spokojny zwykle prezydent Wojciech Murdzek.

Beata Moskal-Słaniewska i Rafał Ząbczyk

Piątkowa, 6 września, sesja Rady Miejskiej wyglądała na nadzwyczaj spokojną. Radni jednogłośnie lub zdecydowaną większością głosów przyjęli wszystkie przygotowane na obrady uchwały. Miła atmosfera skończyła się przy interpelacjach. Rozpoczął radny Prawa i Sprawiedliwości. Robert Garstecki skierował do prezydenta pytania w sprawie radnego PO, Rafała Ząbczyka, który pełni funkcję dyrektora Lokalnej Organizacji Turystycznej „Księstwo-Świdnicko-Jaworskie”. Pyta, czy radny uwłaszczył się na majątku LOT-u i zmuszał swoich pracowników do wstępowania do Platformy Obywatelskiej. Garstecki wyjaśnił Swidnica24.pl, że ma dowody na to, że radny sprzedawał LOT-owi artykuły z prowadzonych przez swoją firmę dwóch sklepów. Zapewnia także, że osobiście zgłosiły się do niego osoby, zmuszane do wstępowania do PO w zamian za pracę w LOT. Dowody na te zarzuty zamierza przedstawić wkrótce na konferencji prasowej. W sprawie tych podejrzeń i całej działalności LOT-u list do prezydenta wystosowała także Anna Zalewska. Posłanka PiS uważa, że Ząbczyk powinien być odwołany z funkcji dyrektora, a także sugeruje wszczęcie działań, zmierzających do pozbawienia go mandatu radnego. Pisze także o odwołaniu zastępcy prezydenta, Waldemara Skórskiego. Niewykluczone, że radni opozycyjni sami podejmą kroki, zmierzające do usunięcia Ząbczyka z RM.

Rafał Ząbczyk odmówił jakiegokolwiek komentarza. – Forma, w jakiej przedstawiono te zarzuty jest poza jakąkolwiek krytyką – dodaje wzburzony Wiesław Żurek, szef klubu PO w Radzie Miejskiej. – Żadnej naszej odpowiedzi nie będzie.

Na tym nie koniec kłopotów Ząbczyka. Ciąg dalszy ma sprawa programu turystycznego City Walk, którym zarządza LOT (o czym pisaliśmy TU). Radni Beata Moskal-Słaniewska, Janusz Solecki, Julitta Stefańska Broda z SLD oraz Wojciech Kielka z Solidarnej Polski i Robert Garstecki z PiS-u żądają przeprowadzenia kontroli, dotyczącej efektywności City Walk. Chodzi m.in. o wytłumaczenie, dlaczego do realizacji projektu zakupiono bardzo drogie urządzenia (m.in. audioprzewodniki i infokioski) i wreszcie, czy nie doszło do sfałszowania danych w sprawie wykorzystania audioprzewodników przez turystów. Na cenzurowanym znalazła się także wieża ratuszowa. Radni żądają wyjaśnień, dlaczego zaprzestano ewidencjonowania liczby odwiedzających, chcą rozliczenia kosztów utrzymania obiektu i pytają, po co wieży tak drogi, ich zdaniem, obecny zarząd.

Niezwykle długa jest także lista pytań w sprawie organizowanego przez miasto w sierpniu Zjazdu Świdniczan. M.in. dotyczą one faktycznych kosztów imprezy, jej rozpropagowania zwłaszcza wśród Polonii, faktycznego zainteresowania, jakości wydarzeń i wreszcie bardzo słabej, zdaniem radnych, obsługi medialnej. Twierdzą, że projekt, który miał szansę stać się ważnym czynnikiem integracyjnym, ograniczył się do kilkudniowej zabawy.

Opozycyjni radni chcą także bardzo skrupulatnego rozliczenia Festiwalu Reżyserii Filmowej i Kongresu Regionów, pytając przy tym, jaka jest faktycznie wartość tych wydarzeń dla miasta wobec ponoszonych kosztów. Chcą wiedzieć, ile dołożyli sponsorzy, jaki był udział miejskich jednostek (ŚOK-u, biblioteki, muzeum), na co dokładnie wydano pieniądze z liczących po ćwierć miliona złotych dotacji z budżetu miasta. Wreszcie – chcą również wyjaśnienia w sprawie bonów, które urzędnicy miejscy otrzymali na Dzień Samorządowca.

– Próbując krytykować wyartykułowali państwo całą długą listę sukcesów – odpowiedział, nie ukrywając wzburzenia, prezydent Wojciech Murdzek. – Zarówno wieża, Zjazd Świdniczan, jak i Kongres Regionów czy Festiwal Reżyserii spotkały się z ogromnym uznaniem, ale widać, że im lepiej tym gorzej! Sojusz SLD i PiS zaczął od wysadzenia w powietrze aquaparku i to jest zwyczajnie początek kampanii wyborczej. Mylicie się i jesteście w mniejszości! Oczywiście wykonamy tę gigantyczną pracę, nie po raz pierwszy obciążając dodatkowo urzędników setkami godzin pracy. Zastanawiam się, czy nie powinniśmy powołać trzech albo czterech specjalnych komisji Rady Miejskiej albo wzmocnić Komisje Rewizyjną. Dzisiejsze wstąpienie do niej radnej Beaty Moskal-Słaniewskiej to może być za mało. Ta sesja była bardzo przyjemna, ale rzutem na taśmę nadrobiliście wszystko. Nie ma za co dziękować.

Radni odżegnują się od zarzutów o politykierstwo. Twierdzą, że czas najwyższy wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Wybory samorządowe za rok.

Agnieszka Szymkiewicz

Interpelacje i wnioski, przedstawione przez radnych SLD i prawicy:

Wniosek o przeprowadzenie kontroli w Stowarzyszeniu Lokalna Organizacja Turystyczna

 Interpelacja dotycząca efektywności programu City Walk

Interpelacja w sprawie Zjazdu Świdniczan

Zapytania dotyczące Kongresu Regionów

Interpelacja w sprawie wieży ratuszowej

Zapytanie w sprawie bonów

Poprzedni artykułCzary Penelopy: Semifreddo
Następny artykułNa ważny temat: Bliżej do prawka w Świdnicy [VIDEO]