Strona główna Wydarzenia Świdniczanie ratują zabytkową winnicę

Świdniczanie ratują zabytkową winnicę

9

Uczniowie z Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy rozpoczęli dwutygodniowe praktyki w niemieckiej winnicy w Winzerberg. Pod okiem kierownika budowy – Stefana Hoffmanna oraz mistrza murarza – Petera Rübe będą pracować przy rekonstrukcji zabytkowych murów winnicy.

W programie Fundacji Winzerberg bierze udział 18 uczniów z klasy III a T w zawodzie technik budownictwa. – Chcieliśmy, aby w projekcie mogła wziąć udział cała klasa, ale niestety, ograniczenia liczbowe ze strony partnera niemieckiego spowodowały konieczność dokonania wyboru uczniów. Pojechali ci chłopcy, którzy czymś się wyróżniają, niestety kilku szczególne aktywnych z różnych względów nie mogło wyjechać na tak długo z domu. Muszę dodać, że klasę III aT stanowi bardzo zgrana i aktywna grupa konkretnych chłopaków – podkreśla dyrektor Krystyna Kowalonek. – Dla ZSB-E jest to wyróżnienie i odpowiedzialność – jesteśmy pierwszą szkołą z Dolnego Śląska zaproszoną do współpracy z Fundacją i jakość naszej pracy będzie świadectwem naszego kształcenia i wychowania młodzieży. Dla naszych uczniów korzyścią będzie poznanie warunków pracy i świadomość, że przyczynili się do czegoś ważnego, ponadczasowego. W trakcie pobytu wartością dodaną są wycieczki do Berlina i Poczdamu.

Przeprowadzany projekt jest przedsięwzięciem długoterminowym. Na przyszły rok przewidziana jest rewizyta niemieckich uczniów na terenie Dolnego Śląska. Planowane są też kolejne wymiany, których tematem przewodnim będzie ochrona zabytków na terenie Brandenburgii i Polski. Przedsięwzięcie udało się sfinansować dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Gospodarki Kraju Związkowego Brandenburgia, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Stowarzyszenia Winzerberg, jak również firm Roland Schulze Baudenkmalpflege oraz Holzfachzentrum Potsdam, które dostarczyły materiały budowalne.

Projekt został objęty patronatem  Ambasadora Polski  Jerzego Józefa Margańskiego oraz dotychczasowego Premiera Kraju Związkowego Brandenburgia, Matthiasa Platzeck.

***

Winzerberg to historyczne winnice zbudowane w 1763 roku. Obiekt składa się z czterech tarasów okalanych murem z ornamentami i rzeźbami. Z powodu ograniczonych środków finansowych, pochodzących z Fundacji ”Pruski Zamek i Ogród”, obywatele o zróżnicowanym pochodzeniu społecznym  podejmują wspólną prace w celu zrekonstruowania zniszczonego zabytku.

 Od roku 1763 tarasy Winzerberg uważane były za swoiste przedłużenie pałacu Sanssouci. Architekt Johann Lucas von Hildebrand wybudował poniżej przedmurzy masywne filary, które tworzyły łuk. Następnie zostały one wypełnione ziemia aby mogły podtrzymywać ciężar 300 metrowego muru. Nie minął rok, a mury porosły winobluszcze, w pobliżu wyrosły jabłonie oraz grusze. Od roku 1848 opiekę nad winnicami przejęli mieszkańcy Hesji to oni wybudowali na jej terenie pierwsza zabudowę mieszkalna. Fryderyk Wilhelm IV, miłośnik Włoch, postanowił zaaranżować winnice we włoskim stylu. Następnie Fryderyk August Stüler planował wybudowanie na terenie winnic łuku triumfalnego, ten plan, niestety, nigdy nie został zrealizowany. W celu upiększenia winnicy na zakończeniach muru wybudowano ozdobne balustrady oraz pergole, które tworzą krużganek.

 Stowarzyszenie Winzerberg od 2004 roku pracuje w porozumieniu z Fundacją Schlösser nad rekonstrukcją i odbudową winnicy. W tym celu grupy pracujące utworzyły specjalne oddziały odpowiedzialne za poszczególne tereny. Krok po kroku dzięki pomocy mieszkańców winnice zostaną wyremontowane. Do roku 2014 pierwsze prace powinny zostać ukończone.

opr.red.

 zdjęcia ZSB-E

Poprzedni artykułBrązowy medal młodego świdnickiego judoki
Następny artykułLicealiści na Forum Młodych Chemików