Strona główna Wydarzenia Świdnica Sprzątanie świata na własną rękę

Sprzątanie świata na własną rękę

2

Po raz pierwszy od 20 lat Świdnica nie włączyła się w Sprzątanie Świata. Miasto nie zorganizowało jednej, skoordynowanej akcji. Porządki na własną rękę podejmowały poszczególne szkoły.

Uczniowie Gimnazjum nr 4 w Świdnicy podczas sprzątania świata

– Przez 20 lat miasto organizowało i włączało się w akcję sprzątania świata. Naszym autorskim wyrazem troski o utrzymanie w czystości przestrzeni publicznych jest odbywające się corocznie (często dwa razy w roku) akcja sprzątania Fleszy Nowomłyńskiej – wyjaśnia Monika Żmijewska z Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – W tym roku nie organizujemy dodatkowo żadnej innej akcji. Inicjatywę tę niezależnie od tego organizują niektóre szkoły w naszym mieście. Obecnie w Świdnicy jesteśmy w trakcie realizacji „rewolucji śmieciowej” i wychodzimy z założenia, że wszystkie śmieci muszą zostać zebrane. Dodatkowo z dużym powodzeniem organizujemy cyklicznie bezpłatne zbiórki zużytych opon, czy elektrośmieci, a wybrany przez mieszkańców Świdnicy ekobohater „Błyszczak” edukuje najmłodsze pokolenie, jak dbać o środowisko i segregować odpady.

Ze Sprzątania Świata nie zrezygnowało m.in. Gimnazjum nr 4. Uczniowie od kilku lat na mocy współpracy z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie opiekują się cmentarzem żydowskim przy ulicy Esperantystów. 20 września po raz kolejny wysprzątali opuszczoną nekropolię. Wrocławska firma Remondis dostarczyła worki i odebrała śmieci.

Poprzedni artykułDyktando pełne pułapek
Następny artykułElektroniczny dziennik już działa