Strona główna Temat dnia Nielegalna mączka kostna za 17 milionów złotych

Nielegalna mączka kostna za 17 milionów złotych

6

Przez prawie dwa lata przywozili do Polski i rozprowadzali mączkę mięsno-kostną, która nie miała żadnych badań weterynaryjnych. Produkt był sprzedawany m.in. jako pasza dla zwierząt. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy prowadzi śledztwo, obejmujące cały kraj.

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego przywozu na terytorium Polski, a następnie handlu ubocznymi produktami zwierzęcymi w postaci mączki mięsno-kostnej bez zachowania wymagań weterynaryjnych obowiązujących w tym zakresie. O prowadzenie procederu podejrzane są  osoby powiązane z wrocławską spółką, prowadzącą działalność produkcyjną na terenie powiatu kłodzkiego.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od końca 2012 r., przy ścisłej współpracy z Głównym Lekarzem Weterynarii oraz Dolnośląskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii we Wrocławiu.

 17 września . na polecenie prokuratury funkcjonariusze policji zatrzymali trzy osoby związane z wrocławską spółką zajmującą się między innymi produkcją pasz dla zwierząt gospodarskich i domowych na terenie powiatu kłodzkiego.  18 września  prokurator przedstawił zatrzymanym osobom zarzut popełnienia przestępstwa opisanego w art. 77 pkt. 2 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, polegającego na tym, że  od 2010 do czerwca 2012r . dokonali przywozu na terytorium Polski, a następnie handlu ubocznymi produktami zwierzęcymi w postaci mączki mięsno-kostnej w ilości nie mniejszej niż 17.650 ton, bez zachowania wymagań weterynaryjnych obowiązujących w tym zakresie. Wartość czarnorynkowa nielegalnie rozprowadzonej mączki wynosi około 17 milionów złotych. Przestępstwo to zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe w kwotach od 20.000 zł do 50.000 zł.

17 września b.r. na polecenie świdnickiej prokuratury policjanci z dziesięciu Komend Wojewódzkich Policji przy udziale przedstawicieli służb weterynaryjnych, przeprowadzili przeszukania w trzydziestu podmiotach, co do których istniało podejrzenie, że zaopatrywały się w sposób nielegalny w mączkę mięsno-kostną, którą następnie wykorzystywały bezprawnie w prowadzonej działalności lub współdziałały z podejrzanymi w przestępczym procederze. Wśród tych podmiotów byli producenci i pośrednicy w sprzedaży pasz i nawozów, gospodarstwa zajmujące się chowem drobiu i trzody chlewnej, zakłady produkujące mączkę mięsno-kostną oraz firmy transportowe. W kilku przypadkach zabezpieczono próbki pasz, celem poddania ich dalszym badaniom weterynaryjnym.

/inf. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy/

 

Poprzedni artykułPo zderzeniu ciężarna w szpitalu
Następny artykułMKS trzeci podczas turnieju w Jaworze