Strona główna Wydarzenia Świdnica Narodowe Czytanie już w sobotę

Narodowe Czytanie już w sobotę

4

„Niech się dzieje wola Nieba! Z nią się zawsze zgadzać trzeba.” Te słowa, znane nam z „Zemsty”, głośnego dzieła Aleksandra Fredry oraz wiele znanych bajek, już 7 września będzie można usłyszeć w Galerii Świdnickiej w ramach Narodowego Czytania.

 

Pomnik Aleksandra Fredry we Wrocławiu, zdjęcie wikipedia

To ogólnopolska akcja wspólnego czytania wybitnych autorów, piszących  o Polakach i Polsce. W ubiegłym roku przypomniane zostały  strofy Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Dzięki dzieciom i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury już w najbliższą sobotę, 7 września słuchacze będą mieli okazję ponownie usłyszeć dzieła Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników. Dzieł, które kształtują obraz polskiej kultury, tworzą pewien kod kultury, który jako Polacy bardzo dobrze rozumiemy.

Przygotujemy na ten dzień bajki dla dzieci i znaną wszystkim komedię w czterech aktach czyli Zemstę. Muzycznie okrasimy, strojami ozdobimy, a słowami Fredry przemówimy, w dodatku nie sami. Wspólnie z nami będą czytać m. in. Robert Kaśków – dyrektor I LO w Świdnicy, Jacek Iwancz – dyrektor II LO w Świdnicy, Małgorzata Braniecka – animatorka kultury i były dyrektor ŚOK, ks. Roman Tomaszczuk, Małgorzata Komorowska – nauczycielka z SP nr 105, Barbara Pidanty – polonistka, Marek Pidanty- inżynier, miłośnik literatury, Teresa Wagilewicz- świdnicka poetka, polonistka, Mariola Mackiewicz- polonistka II LO, a także młodzież i rodzice z dziećmi – wyliczają organizatorzy.

 7 września Narodowe Czytanie w Galerii Świdnickiej potrwa od 10.00 do 13.00. 

 

Poprzedni artykułNarkotykowe plony
Następny artykułFaust w Bagieńcu