Strona główna Wydarzenia Świebodzice Kolejna część do remontu

Kolejna część do remontu

0

Można już przejechać autem przez centrum Świebodzic, ale nie objedziemy jeszcze ratusza. Zakończył się pierwszy etap prac rewitalizacji centrum miasta, kolejny jest w trakcie – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala z UM w Świebodzicach.

Udostępniona do ruchu jest północna pierzeja Rynku – wjeżdżając od ulicy Żeromskiego można już minąć ratusz i przejechać ulicą Prusa. Nie ma natomiast możliwości objechania placu ratuszowego – zlikwidowany został dotychczasowy skręt w lewo, zaś kierowcy jadący od ulicy Sienkiewicza skręcają w lewo tuż przed ratuszem, niejako „pod prąd”, i wyjeżdżają w kierunku Prusa.

Prace trwają teraz na zachodniej i południowej pierzei Rynku – na odcinku przed wejściem do magistratu i przy fontannie. Zamknięta dla ruchu jest także ulica Kopernika.

To trzeci etap prac w ramach rewitalizacji – II został przesunięty na koniec ze względu na ogłoszony przez samorząd przetarg na remont części ulicy Żeromskiego, która nie została objęta projektem rewitalizacji. Dzięki temu cała ulica będzie wyremontowana w jednym czasie, stąd II etap, obejmujący właśnie ulicę Żeromskiego, będzie wykonywany na końcu.

Rewitalizacja Starego Miasta obejmuje Rynek oraz ulice przyległe: Prusa, Żeromskiego, Sienkiewicza, Kopernika oraz Szkolną. Świebodzice otrzymały na to zadanie dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Wartość zadania to ponad 2 mln zł, 70 % stanowią pieniądze unijne.

Prace są opóźnione o około dwa miesiące – wynika to po części z dodatkowych robót, które pojawiły się już w trakcie zadania oraz ze wstrzymania na dłuższy okres prac przez konserwatora zabytków. Doszły do tego także nieporozumienia na linii wykonawca-podwykonawcy, co jest „odpryskiem” wadliwej ustawy o zamówieniach publicznych – dodaje rzeczniczka.

Poprzedni artykułKara dla dyrektora niesłuszna
Następny artykułOdszkodowanie na tira