Strona główna Wydarzenia Świdnica Inkubator dla przedsiębiorczych

Inkubator dla przedsiębiorczych

7

Od atrakcyjnego adresu w centrum miasta, korzystania z sekretariatu, domeny internetowej przez wynajęcie po niskich cenach sal na spotkania biznesowe po szkolenia i doradztwo. Startujący w biznesie świdniczanie i mieszkańcy powiatu świdnickiego mogą skorzystać z nowej propozycji, która ułatwi im postawienie pierwszych kroków w gospodarczej rzeczywistości. Przedstawiciele pięciu instytucji podpisali dzisiaj deklarację przystąpienia do Inkubatora Przedsiębiorczości Regionu Sudeckiego.

inkubator

– Inkubator powstał bez zbędnych nakładów, bez wydawania środków na administracje czy budynki – wyjaśnia Ryszard Sobański, prezydent SIPH. – Bazujemy przede wszystkim na tym, co już przez 20 lat wypracowała nasza izba, a także na naszej świetnie ulokowanej siedzibie w Rynku. Partnerzy Inkubatora wnoszą swoje rozwiązania i ofertę w zakresie szkoleń, doradztwa, wsparcia finansowego. Powstała spójna całość, z której skorzystać będą mogły małe i najmniejsze przedsiębiorstwa.

Partnerami Inkubatora są, obok Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Urząd Miejski, Powiatowy Urząd Pracy, Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych i PKO BP. Osoby, które zechcą skorzystać z oferty, mogą m.in. zarejestrować firmę pod adresem Inkubatora w Rynku, korzystać z sekretariatu, faksu, telefonów, internetu i sal. – Oczywiście nie wszystko jest za darmo, ale chodzi nam także o to, żeby przedsiębiorca traktował sprawę poważnie – tłumaczy Ryszard Sobański. Za udostępnienie adresu, 5 godzin wykorzystania sal, sekretariat i pocztę przedsiębiorca zapłaci 50 złotych za miesiąc. Małą salę będzie mógł wynająć za 10 zł/h, dużą, z pełnym wyposażeniem i multimediami  za 50 zł/h. W pakiecie są szkolenia, doradztwo finansowe, warsztaty z przygotowania wniosków o dotacje, pomoc w przygotowaniu wniosków kredytowych. Będzie można korzystać także z dotacji Urzędu Pracy czy bardzo nisko oprocentowanych pożyczek, udzielanych za pośrednictwem Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych. Inkubator to także baza danych wielu przedsiębiorców w Polsce i regionie, konferencje, spotkania z ludźmi biznesu, informacja o targach.

– Świdnica jest nagradzana za największą w Polsce aktywność mieszkańców, którzy tworzą setki niewielkich firm. Wiele z nich z powodzeniem radzi sobie na rynku i z małych, jednoosobowych przedsiębiorstw urastają do rangi dużych pracodawców – podkreśla prezydent Wojciech Murdzek. – Inkubator ma wspierać przede wszystkim młodych ludzi, którzy mają odwagę realizować bez kompleksów własne marzenia.

Deklarację utworzenia Inkubatora partnerzy podpisali 24 września podczas spotkania z młodzieżą i przedsiębiorcami w sali narad USC. Krzysztof Święcicki i Marcin Olszówka, uczniowie IV klasy Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy po maturze wybierają się na studia. – Jednak przyszłość rzeczywiście wiążemy z własnymi firmami – mówią zgodnie. – Pomysł stworzenia Inkubatora jest bardzo interesujący, a opłaty niewielkie i do udźwignięcia przez debiutantów. Zachęca też cały dodatkowy pakiet, czyli szkolenia, doradztwo. Jeśli wrócimy do Świdnicy, chętnie skorzystamy z tej pomocy.

asz

Poprzedni artykułWpadli włamywacze
Następny artykułUczcili pamięć Bogdana Szymańskiego