Strona główna Kultura Imprezownik pod parą

Imprezownik pod parą

0

Kto dziś jeszcze pamięta o tegorocznych wakacjach? Za chwilę zapomnimy o lecie, przed nami ostatni weekend tej najwspanialszej pory roku. Spośród wszystkich wydarzeń jakie zaplanowano w powiecie świdnickim my proponujemy wam, drodzy Czytelnicy kilka z nich. Z pewnością duża część mieszkańców Świdnicy i okolic wybierze inną formę rozrywki i połączy przyjemne z pożytecznym. Mowa oczywiście o wyprawie po grzyby, a tych w lasach podobno nie brakuje. 

 

 Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej

***

W Świdnicy do niedawna funkcjonowało stare, poniemieckie kino „Gdynia”. Kiedy zapadła decyzja o jego zamknięciu, młodzież skupiona wokół tego miejsca zainteresowała się plakatami kolekcjonowanymi przez związaną z kinem rodziną państwa Scheer. Kolekcja okazała się prawdziwym skarbem i lekcją historii . Wtedy powstał pomysł na powołanie inicjatywy, która zatroszczy się o dalszy los plakatów. Od początku wakacji  młodzież ze Świdnicy i Żarowa spotykała się w Bagieńcu i Świdnicy, gdzie archiwizowała, digitalizowała, tworzyła animacje, poznawała historię polskiego plakatu autorskiego. Efektem tej wakacyjnej przygody z plakatem jest wystawa.

Wśród autorów prezentowanych plakatów znajdują się takie nazwiska jak Franciszek Starowieyski, Andrzej Pągowski, Jan Młodożeniec, Lech Majewski, Jakub Eroll, Mieczysław Wasilewski, Wiesław Wałkuski czy Waldemar Świerzy. Część spośród tych autorów to reprezentanci znanej na całym świecie polskiej szkoły plakatu.
Na wernisaż zapraszamy już 20 września 2013 roku o godzinie 18.00 do holu Świdnickiego Ośrodka Kultury. Plakaty będzie można oglądać przez cały weekend w Świdnickim Ośrodku Kultury, Galerii 44 oraz Cinema 3D.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”

***

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników kolei. Już w ten weekend do Jaworzyny Śląskiej zjadą wyjątkowe parowozy i lokomotywy spalinowe.  Tegoroczna, trzecia edycja Międzynarodowego Zlotu Zabytkowych Lokomotyw – Gala Parowozów 2013, potrwa od 21 do 22 września 2013 w Jaworzynie Śląskiej.

Zobacz jak było na Gali Parowozów w 2012 roku

Do Jaworzyny przyjadą wyjątkowi goście

Niemcy:

BR52 8177 – niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji. Parowóz wyprodukowany w 1944 przez berlińską fabrykę lokomotyw „Orenstein & Koppel”. W Polsce znana jako seria Ty2 i powojenna seria Ty42. Własność klubu Dampflokfreunde Berlin e.V.

BR52 8079 – niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji. Parowóz wyprodukowany przez fabrykę lokomotyw i jednocześnie stoczę morską „Schichau Werke” w Elblągu. Lokomotywa pochodzi z 1943 roku. W Polsce znana jako seria Ty2 i powojenna seria Ty42. Własność klubu Ostsachsische Eisenbahnfreunde z Löbau.

Czechy:

213.901 – czeski parowóz manewrowy z 1954 roku. Wyprodukowany przez praskie zakłady produkcji lokomotyw Kolben Daněk. Parowóz jest własnością Klubu Miłośników Pojazdów Kolejowych z Brna.

Polska

Ty42-24 – polska lokomotywa parowa, produkowana w oparciu o części i dokumentację techniczną, niemieckich lokomotyw wojennych BR52 (Ty2). Lokomotywa zbudowana w roku 1945 przez „Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Chrzanowie (FABLOK)”. Pojazd jest własnością Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów w Pyskowicach.

Ol49-59 – parowóz osobowy produkcji polskiej. Wyprodukowany przez „Fabrykę Lokomotyw Im. Feliksa Dzierżyńskiego w Chrzanowie (FABLOK)” w 1953 roku. Lokomotywa ta prowadzi pociągi planowe, na ostatniej linii kolejowej w Europie obsługiwanej przez trakcję parową. Lokomotywa jest własnością Parowozowni Wolsztyn.

TKt48-18 – lokomotywa parowa produkcji polskiej, wyprodukowana w „Zakładach Metalowych Im. Józefa Stalina w Poznaniu (HSP)” w 1951 roku. Jest to jedyny, sprawny parowóz normalnotorowy na Dolnym Śląsku. Lokomotywa jest własnością Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

RAMOWY PROGRAM GALI PAROWOZÓW 2013

 21 września 2013 (sobota)

 ok. 10.30 Przyjazd pociągu specjalnego do Jaworzyny Śląskiej

(Dworzec kolejowy w Jaworzynie Śląskiej)

 11.00 Powitanie parowozów – uczestników Gali Parowozów 2013

(Dworzec kolejowy w Jaworzynie Śląskiej)

 12.00 Przejazd parowozów do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

(Towarowa 4, Jaworzyna Śląska)

 13.00 Rozpoczęcie Gali Parowozów 2013

( Towarowa 4, Jaworzyna Śląska)

W programie imprezy  prezentacje zabytkowych lokomotyw obejmujące jazdę manewrową, przygotowanie lokomotyw do jazdy – nawadnianie, nawęglanie, smarowanie oraz oczyszczanie.

Wybrane, sprawne lokomotywy parowe, zostaną udostępnione dla zwiedzających.

16.00 – 16.30 Tuwimiada

 Z okazji Roku Tuwima, w 100 rocznicę debiutu literackiego poety, którego twórczość kształtowała język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, zapraszamy wszystkich – Małych i Dużych do wspólnego czytania „Lokomotywy”. Wyjątkową oprawę dla tego wydarzenia zapewnią lokomotywy parowe biorące udział w Gali Parowozów 2013.

18.00 Zakończenie Gali Parowozów 2013

 19.00 – 21.00 Spektakl „Historia Kolei na Dolnym Śląsku”

 W 170 rocznicę otwarcia linii Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzickiej zapraszamy na spektakl opowiadający historię jednej z najstarszych linii kolejowych w Europie. W spektaklu, w rolę aktorów wcielą się lokomotywy parowe.

 Niedziela, 22 września

W godzinach od 10.00 do 18.00 na terenie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku odbywać się będą m.in. prezentacje lokomotyw, zawody drużyn parowozowych oraz przejazdy zabytkowym taborem kolejowym.

Ceny biletów wstępu:

Gala:

Osoby dorosłe 15.00 zł / os

Dzieci 10.00 zł / os

Spektakl: 25.00 zł / os

Ceny biletów obejmują wstęp na teren Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Bilety wstępu uprawniają do jednokrotnego wstępu na teren Muzeum. Ceny biletów nie obejmują przejazdów zabytkowym taborem kolejowym oraz przejazdów pociągami specjalnymi. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zastrzega sobie prawo do dokonania zmian w harmonogramie oraz warunkach uczestnictwa w imprezie, bez wcześniejszego podania przyczyn.

Sprzedaż biletów prowadzona będzie w dniu Gali Parowozów w dwóch punktach – w obrębie Stacji Jaworzyna Śląska oraz na drodze dojazdowej do Muzeum (ul. Towarowa).

***

Gżegżółka, piegża, zasuwka, skuwka. Niechże sczeznę, można by krzyknąć nad zapisem niejednego polskiego słowa! Każdy, kto chce zmierzyć się z najeżoną pułapkami polszczyzną, będzie miał okazję już 21 września. Liga Kobiet Polskich po raz ósmy zaprasza do udziału w świdnickim dyktandzie. W tym roku w szranki staną także urzędnicy, którzy powalczą o puchar starosty. Na pozostałych uczestników czekają cenne rzeczowe nagrody!

VIII Dyktando Świdnickie rozpocznie się 21 września o godz. 11.00 w Sudeckim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Franciszkańskiej 7 w Świdnicy. Udział w dyktandzie może wziąć każdy mieszkaniec Świdnicy i powiatu świdnickiego oraz, w miarę wolnych miejsc, osoby spoza powiatu, za wyjątkiem osób z wykształceniem polonistycznym oraz  zdobywców I miejsca w poprzednich edycjach.

***

Ostatni weekend lata w Świdnicy upłynie nam z filmem dokumentalnym. Świdnica znów stała się małą stolicą kina, a to za sprawą szóstej edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. „Nie zapomnij mnie” Davida Sievekinga, film zwycięzcy tegorocznego Planete+ Doc Film Festival, otworzy szóstą edycję Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Spotkania z filmem dokumentalnym rozpoczęły się w piątek 19 września, a laureatów poznamy w niedzielę. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Program Festiwalu Okiem Młodych

20 września, piątek

sala teatralna, Świdnicki Ośrodek Kultury

godz. 16:00 film „Więcej niż miód”, reż. Markus Imhoof (Planete+ Doc), 90 min., (+ prelekcja: Stanisław Abramik)

Świdnicki Ośrodek Kultury, hol

godz. 18:00 „Stary repertuar. Wystawa polskiego plakatu autorskiego” – wernisaż

Sala Teatralna, Świdnicki Ośrodek Kultury

godz. 18:30 I blok konkursowy + spotkanie z autorami filmów z bloku (prowadzenie: Lech Moliński)

1.„Odrobina pokory”, reż. Piotr Baryła, 20 min.

2.„Pocztówka”, reż. Bartek Tryzna, 10 min.

3.„Nic się nie stało”, reż. Krystyna Rachwał, 7 min.

4.„2×2”, reż. Izabela Kiszczak, 12 min.

5.„Antracyt”, reż. Mateusz Pradelski, 4 min.

6.„Lecieć- nie lecieć”, reż. Aniela Gabryel, 18 min.

godz. 21:00 „Albert Cinema”, reż. Agnieszka Zwiefka + spotkanie z autorką i bohaterem filmu (prowadzenie: Lech Moliński)

21 września, sobota

wieża ratuszowa

godz. 11:00 „Dlaczego znikają małe kina? – debata poświęcona przyszłości „Gdyni” i innych kin jednosalowych (prowadzenie: Piotr Bentkiewicz; udział biorą, m.in.: Sebastian Scheer, Tadeusz Sobolewski, Paweł Wysoczański)

Sala Teatralna, Świdnicki Ośrodek Kultury

godz: 14:00  film „Kumare. Guru dla każdego”, reż. Vikram Gandhi (Planete+ Doc), 84 min. + dyskusja „Religia a duchowość”

godz: 17:00 II blok konkursowy + spotkanie z autorami filmów z bloku (prowadzenie: Lech Moliński)

1.„Osiemnastka”, reż. Marta Prus, 19 min.

2.„Życie pozagrobowe”, reż. Piotr Flisiuk, Marika Prętkiewicz, Adam Waliszewski, 9 min.

3.„Moje otoczenie”, reż. Dobrosława Król, 14 min.

4.„Nieumiałek”, reż. Kalina Alabrudzińska, 17 min.

5.„Edward”, reż. Emilia Śniegoska, 12 min.

godz. 19:30 III blok konkursowy + spotkanie z autorami filmów z bloku (prowadzenie: Lech Moliński)

1.„Art-repatriacja”, reż. Yahor Surski, 22 min.

2.„Cienie przeszłości”, reż. Julita Pasikowska, 15 min.

3.„Własnemu dziecku nie pozwoliłabym palić”, reż. Martyna Majewska, 13 min.

4.„Obóz”, reż. Tomasz Jeziorski, 18 min.

5.„Bohater”, reż. Alma Asuai, Marcin Kasica, Olga Winiarczyk, 14 min.

6.„Nils”, reż. Aleksandra Maciejczyk, 15 min.

22 września, niedziela 

Sala Teatralna, Świdnicki Ośrodek Kultury

godz. 12:00 Wręczenie nagród + projekcja nagrodzonych filmów

Dziedziniec Wieży Ratuszowej

godz. 17:00

Filmy z Wajda Studio („Paparazzi”, reż. Piotr Bernaś, „Decrescendo”, reż. Marta Minorowicz, „Niewiadoma Henryka Fasta”) + pokaz laureatów projektu „Film Na Horyzoncie”

***

Jak widać jest w czym wybierać. A jeśli nic nie znajdziecie dla siebie, zawsze zostaje las i grzyby.

Poprzedni artykułDolnośląscy szachiści zagrają w Żarowie
Następny artykułPafal zostaje i zatrudnia