Strona główna Bez kategorii Hucznie dziękują za plony

Hucznie dziękują za plony [FOTO]

3

Sznur samochodów ciągnących z każdej strony to znak, że gmina Świdnica potrafi przyciągnąć gości na Święto Plonów. Stali bywalcy wiedzą, że co roku sołectwa prześcigają się w atrakcjach i bogactwie stoisk. Dzisiaj swoje siły zjednoczyły Lutomia Górna i Dolna. Tuż obok kompleksu Orlik stanęło barwne miasteczko, stworzone przez 29 sołectw. 

Uroczystości rozpoczęła polowa msza św., celebrowana przez księdza Edwarda Szajdę. Po nabożeństwie ruszył najdłuższy w historii dożynek gminy Świdnica korowód. Wszystkie 33 sołectwa przygotowały wieńce dożynkowe, które zaskakiwały kształtami i artystycznym wykonaniem. W korowodzie przeszli także zaproszeni przez wójt Teresa Mazurek goście, parlamentarzyści, starosta, prezydent Świdnicy, szefowie Straży Pożarnej, policji, nadleśnictwa. Nie zabrakło tez popisów najmłodszych – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lutomi, które przygotowały zabawny taniec.

Jak zwykle zachwycił występ Zespołu Ludowo-Estradowego „Mokrzeszów”. Tradycyjne misterium chleba poprzedziła niespodzianka – brawurowy wjazd konnego wozu z artystami na plac przed sceną. Jednak prawdziwa uczta czeka przy stoiskach, które uginają się od ciast, domowych wyrobów i przetworów, bigosów, pieczeni, pierogów. Nie brakuje miodu i warzonego domowym sposobem piwa, rękodzieła i kwiatowych bukietów. Kawiarenki błyskawicznie zapełniają się gośćmi, którzy chwalą gospodynie i gospodarzy. A całość wspiera wspaniała pogoda.

– To był dobry rok, choć mieliśmy długa zimę i powodzie. Jednak lato wszystko nam wynagrodziło i zbiory są udane – zapewnia Ryszard Gawron, który wraz z Celiną Urbańczyk starostuje na dożynkach. – Jedyne, co nas boli, to nieprzewidywalne ceny skupu. Trudno jest przygotować jakikolwiek plan finansowy.  Nie ma jednak co narzekać. Poza tym nasza radością jest nasza gmina, która dobrze funkcjonuje, rozwija się i sprawia, że ludziom chce się współpracować.

Świętowanie potrwa do północy. Na gości czeka jeszcze moc konkursów, zabawa przy muzyce i koncert gwiazdy, Haliny Frąckowiak, która zaśpiewa około 18.00.

Poprzedni artykułMotorfestiwal 2013 [FOTO/WIDEO]
Następny artykułBystrzycka będzie jak nowa?