Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 62

Co to, gdzie to? Zagadka nr 62 [KONKURS]

0

Kogo przedstawia muskularny posąg, pokazany na zdjęciu w ubiegłym tygodniu? Problemów z odpowiedzią nie było. Najciekawszą odpowiedź nadesłał pan Damian Jagiełło i to do niego trafia nagroda – zaproszenie do świdnickiego kina Cinema 3D na dowolnie wybrany film.

Zanim przedstawimy odpowiedź, kolejna zagadka.

Zagadka nr 62:

To miejsce owiane jest mroczną tajemnicą, którą potwierdziły w znacznej mierze ekshumacje na pobliskim cmentarzu. Jaki obiekt przedstawia fotografia? Jaka jest jego historia?

zagadka nr 62

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 5 października. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 62”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony  6 października na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień w sobotę. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź pana Damiana Jagiełły na zagadkę nr 61:

Zdjęcie z zagadki 61 przedstawia Fontannę z Atlasem. Fontanna ta jest jedną z czterech tego typu obiektów znajdujących się na świdnickim Rynku. Usytuowana jest u wylotu ulicy Kotlarskiej i Łukowej. Jej autorem jest Georg Leonhard Weber (ok.1670-1732). Wykonana została w 1716 roku. Jej fundatorem był cech karczmarzy. Wodotrysk w kształcie płaskiej misy został umieszczony na kuli ziemskiej dźwiganej przez Atlasa, stojącego pośrodku basenu w kształcie kwadratu, o bokach urozmaiconych półkolistymi wypustkami.

  zagadka nr 61

„Główny bohater” fontanny to mitologiczny tytan. Uchodził za syna tytana Japeta i okeanidy Azji oraz brata Prometeusza, Epimeteusza i Menojtiosa. Skazany przez Zeusa za udział w tytanomachii na dźwiganie sklepienia niebieskiego na barkach gdzieś na dalekim zachodzie. Ojciec wielu córek zwanych Atlantydami (Plejady, Hiady, Hesperydy) i, według Homera, nimfy Kalipso. Według innej wersji uchodził za pierwszego astronoma.

Georg Weber pochodzący z Czech rzeźbiarz, który w 1698 r. osiedlił się w Świdnicy. Przez pewien czas współpracował z Janem Riedlem przy wystroju kościoła farnego w Świdnicy, gdzie zasłynął jako twórca prospektu organowego (tzw. Niebiańska Orkiestra) i figur świętych na filarach nawy głównej. Jego dziełami są również naroża ratusza (św. Jan Nepomucena i św. Floriana) oraz kolumna Świętej Trójcy (1693 r.). Weber jest również autorem świdnickiego Neptuna (1732 r.).  Rzeźby Webera można podziwiać także w Bolesławcu, Henrykowie, Namysłowie i Dusznikach. Był także twórcą wystroju kaplicy błogosławionego Czesława w kościele dominikanów we Wrocławiu oraz figury NMP w Kochanowie k. Krzeszowa. Specjalizował się w plenerowych, wolno stojących figurach, a jako tworzywa do rzeźbienia używał drzewa i piaskowca.

Źródła:

1)      www.wikipedia.pl

2)      www.ks-j.pl (portal Księstwa Świdnicko – Jaworskiego)

3)      Forum www.historycy.org

4)      Portal Dolny Śląsk na fotografii dolny-slask.org.pl/

Poprzedni artykułDla kogo Świdnicki Gryf?
Następny artykułPraktykują w czterogwiazdkowych hotelach