Strona główna Temat dnia W hołdzie powstańcom warszawskim

W hołdzie powstańcom warszawskim

33

W całej Polsce o godzinie 17.00 zostaną włączone syreny alarmowe. Oficjalnie to trening sygnałów ostrzegawczych, ale faktycznie jest to hołd dla powstańców warszawskich. Dzisiaj mija 69.rocznica zrywu w stolicy Polski. W powiecie świdnickim na trzy minuty zostanie uruchomionych około 50 syren. W Żarowie w godzinie „W” przed dawnym Nefrytem powstańczy happening przedstawią aktorzy Teatru Bezdomnego.

Powstanie militarnie było wymierzone przeciwko Niemcom, ale politycznie miało ratować kraj przed uzależnieniem od Związku Radzieckiego. Zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Życie straciło około 10 tysięcy powstańców, 7 tysięcy uznaje się za zaginionych. Historycy nie są zgodni co do liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Szacunki mówią o 120-200 tysiącach. Warszawa po powstaniu została przez Niemców doszczętnie zniszczona.

M.in. w powiecie świdnickim kręcone były ujęcia do filmu Jana Komasy „Miasto44”. Sceny batalistyczne powstały w dawnej fabryce lniarskiej w Świebodzicach. Film będzie miał premierę za rok, w 70. rocznice powstania. Zostanie wyświetlony na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Poprzedni artykułFestiwal Bachowski w kadrze
Następny artykułProces lekarza na finiszu