Strona główna Magazyn Kino Uczta kinomana już za miesiąc

Uczta kinomana już za miesiąc

0

Najciekawsze i najnowsze filmy dokumentalne, konkurs na najlepszy dokument krótkometrażowy twórców do trzydziestego roku życia, spotkania z autorami, dyskusje  po projekcjach, wystawa plakatów, koncerty i szereg wydarzeń towarzyszących – to wszystko czeka widzów szóstej edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Tymczasem przypominamy, co działo się w ubiegłym roku.

Przez cztery dni Świdnica była małą stolicą kina dokumentalnego. W dniach 20-23 września, w Świdnickim Ośrodku Kultury oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej, odbyła się piąta edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, w której uczestniczyli widzowie z samej Świdnicy, jak i okolic. Do miasta przyjechała też grupa fanów dokumentalistyki z Wrocławia, aktywnie uczestnicząca w wydarzeniach festiwalu. Nie zabrakło również gości z innych miast Polski, byli wśród nich twórcy filmów konkursowych, z którymi spotkała się świdnicka publiczność.

Grand Prix, statuetka Złotego Oka i 1500 złotych powędrowały do wychowanka Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, studenta Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego – Grzegorza Zaricznego, którego „Gwizdek” – zwycięski film V „Okiem Młodych” – zdobył, niedługo po świdnickim festiwalu, również główną nagrodę podczas Festiwalu Sundance. Nagrodę publiczności i tablet – ufundowany przez Ligę Kobiet Polskich– otrzymał też student reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Mariusz Głowacki za „Sondę o kobietach”. Nagrodą Specjalną Jury uhonorowało studentkę PWSFTViT w Łodzi – Anielę Gabryel za film „Kamyczkowi rycerze”. Oprócz tego, zostały przyznane jeszcze dwa wyróżnienia: dla Aleksandry Popińskiej za film „Wojny domowe” oraz dla Grzegorza Brzozowskiego za „Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie”.

Konkursowe filmy oceniane były przez trzyosobowe Jury w składzie: przewodniczący Paweł Łoziński, wybitny reżyser filmów dokumentalnych, jeden z przedstawicieli Polskiej Szkoły Dokumentu, Agnieszka Janowska, producentka filmowa z firmy Centrala oraz Jolanta Janowiec – Lewandowska, związana ze Świdnickim Klubem Filmowym. Oto jak jurorska trójka argumentowała swoje wybory: „Grand Prix dla filmu Gwizdek w reżyserii Grzegorza Zaricznego za to, że pozwolił nam bez sędziowania, ciepło i z humorem spojrzeć na samych siebie. Nagroda Specjalna Jury dla Anieli Gabryel za film Kamyczkowi rycerze – za świetnie podpatrzony, śmieszny i straszny równocześnie obraz mechanizmów społecznych na przykładzie małego zastępu zuchów”.

Przewodniczący Jury, czyli Paweł Łoziński, był gościem specjalnym Festiwalu. Łoziński to autor takich filmów jak: „Pani z Ukrainy”, „Taka historia” czy „Chemia”. Oprócz własnej twórczości, asystował przy powstawaniu filmów swojego ojca, również klasyka polskiej dokumentalistyki, czyli Marcela Łozińskiego, pomagał też w tworzeniu filmu „Trzy kolory. Biały” Krzysztofa Kieślowskiego. Jest także zdobywcą wielu nagród na międzynarodowych festiwalach za filmy „Miejsce urodzenia”, „Inwentaryzacja”, czy „Siostry”. W trakcie piątej edycji „Okiem Młodych” zobaczyliśmy m.in. wspomniane „Siostry”, „Panią z Ukrainy” i „Inwentaryzację” w jego reżyserii. Pokaz „Chemii” był szczególny – po projekcji filmu, w dyskusji z twórcą i widzami, wzięła udział dr Ewa Kilar, ordynator oddziału onkologii świdnickiego szpitala „Latawiec”.

Absolutnym hitem okazał się film otwarcia – świdnicka premiera „Ambasadora” w reżyserii Madsa Brueggera. Sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury pękała w szwach. Sporym zainteresowaniem widowni cieszyły się także projekcje bloków konkursowych, przegląd filmów z firmy produkcyjnej „Centrala” oraz pokazy specjalne filmów z Planete+ Doc Film Festival, między innymi „Chodorkowskiego”, reż. Cyril Tuschi, po projekcji którego publiczność wzięła udział w rozmowie ze specjalistką z dziedziny politologii – dr Anetą Kazanecką. Oprócz wrażeń filmowych, goście festiwalu bawili się podczas koncertów Martyny Baranowskiej, która zaczarowała wszystkich magicznym soulem, zespołu Sticky to the Icky – energetycznej dawki funku oraz wrocławskiego didżeja Dziś Wieczór.

Przez cały czas Festiwalu, w zaprzyjaźnionej Galerii 44, funkcjonowało biuro festiwalowe, gdzie przeszkoleni wolontariusze informowali o wszelkich wydarzeniach. Oprócz pokazów w Świdnickim Ośrodku Kultury i Bibliotece Miejskiej, specjalny seans miał miejsce w Areszcie Śledczym, gdzie więźniowie zobaczyli „Rozmowę” w reżyserii Piotra Sułkowskiego – zwycięski film czwartej edycji „Okiem Młodych”.

Cztery dni festiwalowe to ponad 20 projekcji filmów dokumentalnych, czyli kilkadziesiąt godzin seansów, 4 koncerty, około 1000 widzów, mnóstwo pytań zadanych twórcom w czasie dyskusji przez publiczność, setki ciekawych spotkań i rozmów w kuluarach. Ponadto – spotkania z autorami, prelekcje, rozmowy z ekspertami – zarówno ze świata filmu, jak i innych dziedzin, zwiedzanie zabytkowego Kościoła Pokoju, a przede wszystkim – doskonała, filmowa atmosfera.

VI edycja „Okiem Młodych” będzie miała miejsce w dniach 19 – 22 września 2013. Więcej informacji wkrótce.

Poprzedni artykułPolecamy: Stephen King „Joyland”
Następny artykułCzary Penelopy: Grillowana cukinia