Strona główna Temat dnia „Piękniejsza Polska” ze Świdnicy

„Piękniejsza Polska” ze Świdnicy

5

– Nie miałam pojęcia, że w Polsce jest taki skarb jak Kościół Pokoju – z emocjami mówi Katalonka, uczestniczka cieszącego się przez wiele lat powodzeniem programu telewizyjnego „Europa da się lubić”. Montse Gras jest prowadzącą jednego z odcinków realizowanego na zamówienie TVP projektu „Piękniejsza Polska w UE”, którego bohaterką będzie m.in. świdnicka świątynia. Ruch „Piękniejsza Polska” przyznaje także specjalne wyróżnienia dla szczególnie aktywnych osób. W tym gronie znalazła się Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy.

Bożena Pytel i Montse Gras

Na początku czerwca ruszył nowy cykl programów realizowanych i produkowanych przez Media Corporation. Szesnaście 17 –minutowych programów, każdy traktujący o innym województwie. Przewodnikami po poszczególnych regionach są Europejczycy znani z programu “Europa da się lubić” m.in. Steve Terrett, Kevin Aiston, Elizabeth Duda, Conrado Moreno, Montse Gras czy Holenderka Tamara Aagten – Margol. Cykl powstaje przy wsparciu funduszy europejskich, więc dzięki nim możemy pokazać telewidzom atrakcje turystyczne, efekty wykorzystania funduszy unijnych i ich wpływ na rozwój tychże atrakcji, lokalne wydarzenia i imprezy, nie odkryte dotąd zakątki, ciekawe miejsca i niezwykłych ludzi, którzy działając lokalnie tworzą “piękno, którym możemy szczycić się przed światem”. Właśnie tacy ludzie otrzymają statuetki i dyplomy ruchu “Piękniejsza Polska” – czytamy na stronie Media Corporation.

Dolny Śląsk reprezentować będą Świdnica, Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój i jeleniogórska Dolina Pałaców. – Do Świdnicy przyciągnął nas Festiwal Bachowski i Kościół Pokoju – tłumaczy reżyserka Krystyna Wałajtys. – A ze względu na to, że program powstaje przy udziale Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, konieczne było wskazanie, jak wykorzystuje się dla poprawienia wizerunku czy rozwoju turystycznego fundusze europejskie. W Świdnicy pokazujemy projekt City Walk, który pomaga turystom poruszać się po mieście. Każda taka inicjatywa jest moim zdaniem bardzo cenna. Po tej wizycie mogę stwierdzić tylko jedno – Świdnica jest piękna i niedoceniona.

– Kiedy usłyszałam, że jedziemy do zabytku z listy UNESCO, od razu pomyślałam „wow”, to na pewno będzie wyjątkowe miejsce – mówi Montse Gras. – Mieszkam w Barcelonie w otoczeniu setek zabytków, dom moich rodziców stoi na rzymskich fundamentach, więc naprawdę nie jest łatwo mnie zaskoczyć i zachwycić. W Polsce wpis na listę UNESCO jest niedoceniany, ale zapewniam, że w Europie i na świecie to gwarancja jakości, która przyciąga jak magnes. Miasto chyba sobie nie zdaje sprawy, jaki ma skarb, bo ja pierwszy raz usłyszałam o tej przepięknej świątyni. I powiem wprost – „szczęka mi opadła” – śmieje się Hiszpanka. – Mieszkam od wielu lat w Polsce i przywykłam do tego, jak bardzo ten kraj był zniszczony, bo wciąż słyszę – a to odbudowaliśmy, a to remontujemy, a to jeszcze czeka. Kościół w Świdnicy tymczasem zachował się w niespotykanie dobrym stanie, a przecież jest drewniany! Zachwyca mnie tutaj wszystko, zwłaszcza jednak ogromna staranność, z jaką dawni mistrzowie wykonali każdy szczegół. I widzę też, jak bardzo gospodarze tego miejsca dbają, by zachować świątynię w najlepszym stanie. No i jeszcze muzyka w tym wnętrzu!

Ruch „Piękniejsza Polska” docenił Bożenę Pytel, która od wielu lat jest inicjatorką działań artystycznych i kulturalnych na placu Pokoju, która też – a może przede wszystkim – szuka i skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne na renowację świątyni. W skład kapituły, przyznającej wyróżnienia, wchodzą m.in. Daniel Olbrychski, Jerzy Maksymiuk i Jacek Cygan.

Kolejne odcinki programu „Piękniejsza Polska w UE” emitowane są w programie pierwszym TVP w każdą niedzielę o godzinie 11.20. Kiedy będzie można obejrzeć odcinek kręcony w Świdnicy, jeszcze nie wiadomo.

asz

Poprzedni artykułNoc z Woody Allenem
Następny artykułFestiwal Tajemnic. Samoloty lądują w Świebodzicach