Strona główna Sport Inne Pamięć o Pawle Sosiku wciąż żywa

Pamięć o Pawle Sosiku wciąż żywa [FOTO]

1

Około 230 zawodników, głównie Polaków, ale także jedenaście ekip zagranicznych, z Niemiec, Czech, Białorusi, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii oraz jeden zawodnik występujący na licencji wystawionej w Republice Południowej Afryki, 17 sierpnia stanęło na starcie XIV Memoriału Pawła Sosika w Świebodzicach.

 

Wyścig, który stanowi ważną pozycję w kalendarzu imprez sportowych w Świebodzicach, po raz jedenasty odbył się w ramach Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego i był jego finałowym czwartym etapem. Organizatorem kolarskich zmagań był Ludowy Kolarski Klub Sportowy “Górnik” opraz pasjonaci kolarstwa Władysław i Marcin Góra. Jak co roku, w zawodach udział wzięła czołówka polskich kolarek, m.in. dwukrotna mistrzyni świata w kolarstwie torowym oraz dwukrotna wicemistrzyni Europy w tejże dyscyplinie Katarzyna Pawłowska; Paulina Brzeźna-Bentkowska – multimedalistka mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym, uczestniczka Tour de Pologne, a wreszcie, zdobywczyni historycznego dla polskiego kolarstwo szosowego kobiet, 8. miejsca w wyścigu ze startu wspólnego podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie oraz Katarzyna Niewiadoma, utalentowana juniorka, której największym dotychczasowym osiągnięciem było zajęcie 5. miejsca w mistrzostwach Europy w kategorii U-23.

Memoriał otworzył burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, który podziękował państwu Jolancie i Ryszardowi Sosikom oraz organizatorom wyścigu za krzewienie tradycji cyklistycznych w Świebodzicach oraz profesjonalne przygotowanie zawodów, a także życzył zaciętej rywalizacji zawodnikom. Zwyciężczynią Memoriału Pawła Sosika w kategorii „open” kobiet została Katarzyna Pawłowska, startująca w grupie PZKOL Kadra Torowa. Zawodniczka nie kryła satysfakcji, że to właśnie jej przypadł w udziale laur za zwycięstwo w ostatnim etapie Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego. – Ostatni etap dookoła Świebodzic był zdecydowanie najmniej górski. Płaska trasa pozwalała na szybszą jazdę niż we wcześniejszych etapach. Pewnym utrudnieniem był oczywiście wiatr, ale taka jest charakterystyka tego wyścigu, musiałyśmy jechać po rantach. Zapytana o to, jak z perspektywy największych imprez kolarskich, w których miała możliwość uczestniczyć, ocenia Memoriał Pawła Sosika, Katarzyna Pawłowska odparła: – Organizacja jest tutaj bardzo dobra, a liczba uczestników świadczy, że jest to profesjonalnie przeprowadzany wyścig.

 

Poza nagrodami przewidzianymi dla najlepszych kolarzy, organizator przewidział także kilka nagród specjalnych. Jedną z nich otrzymał legitymujący się polskimi korzeniami, reprezentant USA Tom Dudzik z grupy Garmin-Sharp-Slipstream Junior Development, startujący w memoriale w kategorii juniora młodszego. – Dzisiejszy wyścig jest moim trzecim razem na Memoriale Pawła Sosika. Tegoroczna trasa, choć płaska, pozbawiona długich podjazdów, była wymagająca, a dużo trudności sprawiał boczny wiatr, który wymuszał stosowanie odpowiedniej taktyki. Mimo tego, już na początku od peletonu udało się odjechać dwóm zawodnikom, których ciężko było dogonić, chociaż nikt nie przyjechał tutaj na przejażdżkę. Tom podzielił się także spostrzeżeniami na temat organizacji memoriału. – Z roku na rok obserwujemy z kolegami jak rozwija się ta impreza. Najlepszym tego dowodem jest rosnąca konkurencja, która w tym roku była szczególnie mocna i coraz więcej namiotów i balonów sponsorskich. Organizatorzy stworzyli wyścig, którego poziom jest dużo wyższy niż jego odpowiedników, np. w Belgii.

Wyniki XIV Memoriału Pawła Sosika:

 

Kategoria juniorka młodsza:

1. Agnieszka Skalniak (KK Tramwajarz Łódź)

2. Wiktoria Ciesielczuk (Mayday Team START Lublin)

3. Justyna Kaczkowska (GK Zagłębie Sosnowiec)

Kategoria junior młodszy:

1. Filip Deja (KS Pogoń Mostostal Puławy)

2. Daniel Staniszewski (KKS Ciechanów)

3. Krzysztof Kucio (KS Pogoń Mostostal Puławy)

Kategoria kobiety open:

1. Katarzyna Pawłowska (PZKOL Kadra Torowa)

2. Tereza Trefna (Czech Mix Team)

3. Monika Krawczyk (Mayday Team START Lublin)

/Tomasz Merchut/

Poprzedni artykułNa podwójnym gazie [FOTO/VIDEO]
Następny artykułNocny turniej piłkarski w Żarowie