Strona główna Magazyn Kino Młody o młodych: Paweł Wysoczański jurorem VI Festiwalu „Okiem Młodych”

Młody o młodych: Paweł Wysoczański jurorem VI Festiwalu „Okiem Młodych”

0

Ma dopiero 33 lata, ale już zdążył zdobyć uznanie jako twórca filmowy. Nagradzany za swoje obrazy m.in. w Reykjavíku, Jihlavie czy Los Angeles, dwa lata temu zachwycił również świdniczan dokumentem „Kiedyś będziemy szczęśliwi”, który wyświetlono podczas czwartej edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. W tym roku Paweł Wysoczański będzie jednym z jurorów festiwalu, oceniając prace młodych, polskich dokumentalistów.

Wychowany w Świdnicy reżyser jest absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach. W swoich filmach w interesujący sposób portretuje niejednoznacznych bohaterów. Podczas kilkudziesięciu minut projekcji potrafi niebanalnie przedstawić losy postaci, które są z jednej strony odpychające, ale też – paradoksalnie – magnetycznie przyciągające uwagę widza. I tak oto w „Punkcie widzenia” obserwujemy losy mieszkańca Warszawy, który studiuje zaocznie marketing w Katowicach. Reżyser w ciekawy sposób przedstawia tu pustkę życia i egoizm przedstawiciela generacji dzisiejszych dwudziestolatków. Widzimy bohatera obrażającego fryzjera, narzekającego na niemodnie ubranych mieszkańców Katowic i wysługującego się chłopakiem, który sprząta jego mieszkanie. Z kolei „W drodze” to historia podróży emerytowanego górnika z Katowic, Mieczysława Bieńka, do Jego Ekscelencji Dalajlamy, mieszkającego w północnych Indiach. Bohater przez całe życie był szeregowym górnikiem kopalni „Wieczorek”. Ciężka praca doprowadziła go do wypadku, w wyniku którego został poważnie ranny. Wizja spokojnego życia na emeryturze zdecydowanie mu nie odpowiada. Nie znając języka, bez przewodnika, bez mapy, bez pieniędzy, górnik samotnie wyruszył na wielomiesięczną podróż do Azji.

Mieszkańcy Świdnicy poznali Pawła Wysoczańskiego dzięki znakomitemu dokumentowi „Kiedyś będziemy szczęśliwi”, którego seans odbył się w przestrzeni nieodżałowanego kina „Gdynia”. W filmie oglądamy historię Daniela – młodzieńca ze świętochłowickich Lipin, marzącego o nakręceniu własnego filmu. Chłopak krąży po okolicy z wyposażoną w kamerę komórką, nagrywa sąsiadów, urządza oficjalny casting do swojej produkcji. W swoich obrazach Wysoczański potrafi doskonale przeplatać pesymizm i nadzieję, rozgoryczenie i ambicje, wykorzystując proste, ale nie banalne środki filmowego wyrazu.

Paweł Wysoczański będzie jednym z jurorów szóstej edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Impreza odbędzie się w dniach 19-22 września 2013. Więcej informacji wkrótce.

SA/inf. na podstawie filmpolski.pl

Poprzedni artykułPrzełamanie Polonii w starciu z Lechią?
Następny artykułCzary Penelopy: Sałatka z brokuła i pomidorów