Strona główna Temat dnia „Letnie przesilenie” w starej parowozowni

„Letnie przesilenie” w starej parowozowni [FOTO]

3

Ruszyły zdjęcia do filmu w reżyserii Michała Rogalskiego pod roboczym tytułem Letnie przesilenie. Film opowiada o czwórce młodych bohaterów, którzy spotykają się na polskiej prowincji w 1943 roku. Pierwszy klaps miał miejsce w parowozowni w Jaworzynie Śląskiej. Jedną z głównych ról gra Bartłomiej Topa.

Bartłomiej Topa

Polska, rok 1943. Czwórkę młodych bohaterów: Bunię – żydowską uciekinierkę z transportu, niemieckiego żandarma Guido oraz dwoje Polaków – Romka i Frankę, połączy splot niezwykłych wydarzeń. Spotkają to, co w czasie wojny było ucieczką i zagrożeniem jednocześnie – miłość. Czy w zderzeniu z brutalnością otaczającej ich rzeczywistości uda im się ocalić marzenia?

Wspomnienia zbrodni dokonanych w czasie II wojny światowej przesłaniają często fakt, że także wtedy ludzie usiłowali żyć normalnie – mówi Michał Rogalski, reżyser i autor scenariusza. – A normalnie żyć oznacza kochać, bawić się i cieszyć młodością. Kim byli młodzi ludzie, wkraczający w tym czasie w dorosłość? Co czuli? To są dla mnie najważniejsze pytania, na które szukam odpowiedzi. 

Główne role w filmie grają młodzi aktorzy: Filip Piotrowicz (Romek), Jonas Nay (Guido), Maria Semotiuk (Bunia) oraz Urszula Bogucka (Franka). Partnerują im m.in. Agnieszka Krukówna (Matka Romka), Bartłomiej Topa (Leon) i Gerdy Zint (Odi).

Scenariusz autorstwa Michała Rogalskiego zdobył nagrodę główną w polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill 2008 (obecnie Script Pro) oraz drugą nagrodę w edycji międzynarodowej.

Michał Rogalski jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi oraz organizowanego przez Wajda Studio europejskiego programu szkoleniowego dla profesjonalistów filmowych EKRAN. Zadebiutował w 2009 roku filmem Ostatnia akcja, w którym główne role zagrali Jan Machulski, Barbara Krafftówna, Marian Kociniak, Alina Janowska i Antoni Pawlicki. Wyreżyserował kilkadziesiąt odcinków Czasu honoru (sezon 3 i 4; TVP2). Niedawno zakończył pracę nad kolejnym sezonem popularnego serialu Przepis na życie (TVN).

Za zdjęcia do filmu odpowiada wybitny polski operator, przewodniczący Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), członek Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz American Society of Cinematographers (ASC) – Jerzy Zieliński, który współpracował m.in. z Filipem Bajonem (Aria dla atlety), Wojciechem Marczewskim (Ucieczka z kina „Wolność”), Agnieszką Holland (Tajemniczy ogród, Plac Waszyngtona) i Markiem Koterskim (Baby są jakieś inne).

Film jest koprodukcją polsko-niemiecką. Zdjęcia realizowane będą m.in. w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej oraz na terenie Niemiec. Zdjęcia do filmu potrwają do połowy października 2013 roku. Premiera zaplanowana jest na jesień 2014 roku.

Poprzedni artykułSuper Strażnik 2013 dla …
Następny artykułWakacyjna szkółka tenisa ziemnego zakończona