Strona główna Temat dnia Dziki z wosku

Dziki z wosku [FOTO]

6

Jest ich sześć. Wiosną 2014 roku rozpoczną wartę na ulicy Franciszkańskiej. Mowa oczywiście o dzikach, które będą miały na oku skrzynię pamięci świdniczan. Pod koniec lipca władze miasta mogły zobaczyć projekt z wosku w skali 1:10. 

Prezentacja wypadła naprawdę znakomicie. Zarówno grono urzędników uczestniczących w realizacji zadania, jak i Aleksander Mazij – autor projektu byli bardzo zadowoleni z tego, co zobaczyli. Kompozycja dobrze prezentuje się przestrzennie. Udało się także wystarczająco dokładnie dopracować szczegóły np. herb i kłódkę na wieku skrzyni pamięci, binokle na pysku jednego z warchlaków lub pióro w pysku innego – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Władze Świdnicy chcą, by  zwierzaki – symbole Świdnicy – opanowały całe miasto, tak jak krasnoludki Wrocław. Są już dwa projekty autorstwa Aleksandra Mazija – dzika na beczce piwa i dzika z bagażami. Pierwszy mógłby stanąć przed jednym ze świdnickich lokali gastronomicznych, drugi przed odrestaurowanym dworcem kolejowym. Miniaturowe rzeźby mogłyby się pojawiać sukcesywnie.

Kolejnym krokiem  jest przygotowanie modelu w skali 1:1. Uzgodniono, że w połowie września artysta zaprosi urzędników po raz pierwszy do swej pracowni. Odbiór ostateczny nastąpi w październiku. Wtedy model zostanie pocięty na kilkanaście części, które w zakładzie w Gliwicach posłużą do wykonania form odlewniczych. Potem poszczególne elementy będą odlane z brązu i zostaną zespawane, a powierzchnie odpowiednio wyprawione. Całość prac mogłaby się zakończyć jeszcze w tym roku – tłumaczy Ireneusz Pałac.

Dziki na ulicy Franciszkańskiej pojawią się najpóźniej wiosną 2014 roku.

tepe

Poprzedni artykułTragiczny wypadek na krajowej piątce [FOTO]
Następny artykułSkazani się szkolą