Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Najpiękniejsze parki w Polsce

ZnaneNieznane.pl: Najpiękniejsze parki w Polsce

2

Wybierając się na wycieczkę, której celem jest zwiedzanie pałacu lub zamku, przypatrzmy się otoczeniu. Może okazać się, że jesteśmy w miejscu wyjątkowo pięknym i bogatym w historię. W Polsce istnieje wiele zespołów pałacowo-parkowych. Przyjrzyjmy się bliżej trzem z nich: zabytkowemu parkowi na Śląsku, ogrodowemu dziełu sztuki z ziemi lubuskiej oraz parkowi w stylu angielskim rodem z Wielkopolski.

Park Pszczyński

Poza Zamkiem turystów przyciąga do Pszczyny zabytkowy Park Pszczyński, który zajmuje 156 ha powierzchni. Początki parku sięgają połowy XVI w., zaś obecny kształt parku krajobrazowego typu angielskiego pochodzi z II poł. XIX w.
Na terenie parku, wśród rozlewisk rzeki oraz bogatego starodrzewu i malowniczych skupisk krzewów, wkomponowano zabytkowe obiekty małej architektury, m.in. dwór „Ludwikówkę”, pawilon herbaciany na wyspie, bramę chińską, piwnicę lodową, kapliczki i mosty łukowe. Znajdują się tam również groby książęce Anhaltów (w północnej części parku) oraz Hochbergów (w części zachodniej). Spacerując alejkami parkowymi warto przyjrzeć się drzewom – są tu liczne wspaniałe i potężne dęby szypułkowe, kasztanowce, cisy, sosny wejmutki, lipy drobnolistne, jesiony wyniosłe, klony, świerki srebrzyste, wierzby i tulipanowce. Wśród wielu ciekawych krzewów na uwagę zasługują przepiękne okazy azalii oraz różaneczników, ślicznie kwitnących późną wiosną.
Obecnie część Dzikiej Promenady zajmuje Pokazowa Zagroda Żubrów oraz starannie utrzymane pole golfowe. W zagrodzie obok żubrów można zobaczyć muflony, jelenie, daniele, sarny oraz kilka gatunków ptaków. W budynku edukacyjnym można zapoznać się z fauną i florą Polski.

Park Mużakowski

Park Mużakowski jest największym w Polsce i Niemczech parkiem w stylu angielskim. Znajduje się po obu stronach Nysy Łużyckiej. Ta lubuska perełka jest położona na granicy polsko-niemieckiej, w dolinie Nysy Łużyckiej, na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa oraz Geoparku Łuk Mużakowa.
Założycielem parku był książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, który po licznych podróżach w tym do Anglii, zakochał się w tamtejszych parkach i ogrodach. W 1811 r. książę odziedziczył po ojcu posiadłość w Muskau wraz z licznymi wsiami. W 1845 r. rozpoczął tworzenie parku.
Ogrodowe dzieło sztuki przyciąga turystów i wprawia w zachwyt. Park to bezkresne łąki, ogromne drzewa, kręte ścieżki, malownicze jeziora, mostki przewieszone nad rzekami. Te urokliwe tereny są odkrywane przez gości nie tylko pieszo, lecz również z perspektywy roweru, bryczki lub łodzi.
Park Mużakowski jest pierwszym w Polsce geoparkiem przyjętym do Światowej Sieci Geoparków. 2 lipca 2004 r. Park Mużakowski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park krajobrazowy w Rakoniewicach

Park krajobrazowy w stylu angielskim ok. 1840 r. utworzyła Florentyna i Marcel Czarneccy. Położony jest przy południowym skraju Rakoniewic i stanowi największą enklawę zieleni w jego obrębie. Powierzchnia parku wraz ze stawem wynosi 12,5 ha.
W parku znajduje się ponad 30 gatunków rzadkich, egzotycznych drzew i krzewów. W drzewostanie wyróżniają się dęby o obwodzie 4,5-6 m. Największy dąb szypułkowy rosnący nad stawem ma w obwodzie ponad 6 m i oznaczony jest jako pomnik przyrody.
W parku usytuowany jest XIX-wieczny eklektyczny pałac Czarneckich. Do obiektu w stylu willi włoskiej prowadzi aleja lipowa.

Więcej propozycji wycieczek na znanenieznane.pl

Poprzedni artykułPolecamy: Tajemnice Windsorów
Następny artykułRealnost`. Uwikłani w sieci dokumentu