Strona główna Temat dnia Wieża za kratami

Wieża za kratami

11

Jeszcze w tym roku zostaną zamontowane bramy na wszystkich wyjściach z dziedzińca wieży ratuszowej w Świdnicy.  O takim rozwiązaniu mówiono od początku odbudowy tego najbardziej charakterystycznego obiektu w sercu miasta.

Instalacja bram kratowych jest jednym z elementów ostatniej inwestycji, związanej z rewitalizacją tej części bloku śródrynkowego. Urząd Miejski ogłosił przetarg na remont lapidarium, czyli ostatniego, nieczynnego przejścia spod wieży w stronę  teatru. Mają być odnowione tynki, nawierzchnia, oświetlenie. Inwestycja obejmuje także montaż zadaszeń nad wejściami do bram przy ulicy Wewnętrznej i Rynku 38 i 39/40(od podwórza). Za estetycznym ogrodzeniem zniknie szpecąca dziedziniec stacja transformatorowa.

Wejście do bloku śródrynkowego zamkną w sumie cztery bramy. W tej chwili istnieje jedna – oddzielająca dziedziniec od restauracji Rynek 43. Stylizowane kratownice pojawią się także na wejściach od strony południowej, północnej i wschodniej. Przy wszystkich bramach zostaną zamontowane domofony dla mieszkańców ul. Wewnętrznej i firm, wynajmujących lokale w budynku Rynek 39/40.

Odnowiony dziedziniec jest monitorowany i dotychczas nie było aktów wandalizmu, jednak od początku zakładano dodatkowe zabezpieczenia. Oferty od wykonawców przyjmowane będą do początku sierpnia, sama inwestycja ma się zakończyć w październiku. – Fundusze na ten projekt będą pochodzić z budżetu miasta oraz Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej w 2013 r., w ramach którego 100 tys. zł przeznaczy Urząd Marszałkowski. Wkrótce ma zostać podpisana umowa – informuje Stefan Augustyn, rzecznik prasowy UM.

asz

 

 

Poprzedni artykułRusza drugi sezon ŚWLPN
Następny artykułZginął w kamieniołomie