Strona główna Polityka Świdniczanin nadal Rzecznikiem Praw Dziecka

Świdniczanin nadal Rzecznikiem Praw Dziecka

17

Marek Michalak przez kolejną kadencję będzie pełnił funkcję Rzecznika Praw Dziecka. Za jego wyborem głosowało dzisiaj w sejmie 254 posłów, przeciw było 137 (PiS i Solidarna Polska), 20 osób wstrzymało się.

Urodzony w 1971 roku Marek Michalak już jako 16-latek zaangażował się w pomoc najmłodszym. Był twórcą i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”, które nadal działa w Świdnicy. Został najmłodszym Kawalerem Orderu Uśmiechu, a od 2007 roku pełni funkcję Kanclerza Międzynarodowej Kapituły tego najważniejszego odznaczenia, przyznawanego przez dzieci. Od lipca 2008 roku był Rzecznikiem Praw Dziecka. Powołany na funkcję przewodniczącego Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC z siedzibą w Strasburgu na okres 2011–2012.

Jakie podjął działania w poprzedniej kadencji? Przede wszystkim w życie weszła ustawa zakazująca przemocy. Kolejna to tzw. ustawa żłobkowa, ułatwiająca organizację opieki nad dziećmi do lat 3, a kolejna – o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej –  daje szansę na tworzenie właściwej opieki nad dziećmi zarówno w rodzinach biologicznych, jak i poza nimi. I najważniejsze – szeroka akcja promocyjna sprawiła, że dzieci zaufały urzędowi Rzecznika i coraz bardziej rośnie świadomość własnych praw także wśród najmłodszych. Z coraz większą odwagą  dzieci krzywdzone w rodzinie, szkole czy Domach Dziecka proszą o pomoc i ją uzyskują. Rzecznik stał się również oparciem dla rodziców i opiekunów. Wyjątkowo trafnym pomysłem okazało się uruchomienie dziecięcego telefonu zaufania – 800 12 12 12, przy którym dyżurują psychologowie, prawnicy i pedagodzy.

– Najważniejsza w nowej kadencji będzie kontynuacja dotychczasowych działań – mówi Swidnica24.pl Marek Michalak. – Biuro Rzecznika Praw Dziecka będzie kontynuowało walkę z przemocą wobec dzieci, konieczne się dalsze starania o poprawę zabezpieczenia zdrowotnego i socjalnego najmłodszych. Najważniejsze dla mnie jest jednak to, by krok po kroku doprowadzać do zmiany mentalności Polaków – że dziecko to nie rzecz ani własność dorosłego, ale to człowiek, któremu należy się szacunek, miłość i godne traktowanie.

Kadencja Rzecznika Praw dziecka trwa 5 lat.

Poprzedni artykułŚwidnicki Imprezownik
Następny artykułRusza drugi sezon ŚWLPN