Strona główna Kultura Świdnicki imprezownik

Świdnicki imprezownik

2

Sezon wakacyjny kojarzy się z imprezami i wydawać by się mogło, że letnich wydarzeń nie zabraknie. Nie wiem, jak to sie stało, ale ubiegły koniec tygodnia był zwyczajnie skromny. Teraz będzie zupełnie inaczej. Weekend piątkiem  zaczyna się świetnie i mam nadzieję, że najbliższe dni przyniosą nam tropikalny powiew na Przedgórzu Sudeckim. Dlatego jak co tydzień dajemy Wam kilka propozycji na nadchodzący weekend.

 ***

Piątkowy wieczór to dobry czas na wizytę w Cinema3D w Galerii Świdnickiej. Przed nami dwie ciekawe premiery.

Nazwa: Wielkie Wesele

Miejsce: Cinema3D, Galeria Świdnicka

Data i godzina: 19.07.2013, godzina 19:15 i 21:15

Wstęp:  Bilet normalny 18 zł, ulgowy 16 zł

 Don i Ellie Griffin (Diane Keaton i Robert De Niro) są już dawno po rozwodzie, ale muszą ponownie „stać się” małżeństwem, by wspomóc swego adoptowanego syna, kiedy okazuje się, że jego biologiczna matka ma zamiar wziąć udział w jego weselnej przygodzie. Griffinowie uświadamiają sobie dość szybko, że udawanie szczęśliwych małżonków nie jest takie łatwe, a dla dziewczyny Dona, Bebe (Susan Sarandon), jest to sytuacja wręcz uwłaczająca. Dzieci Griffinów też nie mają lekko – Lyla (Katherine Heigl) skrywa pewną tajemnicę, Jared (Topher Grace) zastanawia się poważnie nad swoim życiem miłosnym, a Alejandro (Ben Barnes) pragnie zrobić wszystko dla swej przyszłej małżonki, Missy (Amanda Seyfried), która chcąc zadowolić swych konserwatywnych rodziców, nalegała, by ślubu udzielił im katolicki ksiądz (Robin Williams). A to dopiero początek kłopotów!

 Nazwa: Gorący towar

Miejsce: Cinema3D, Galeria Świdnicka

Data i godzina: 19.07.2013, godzina 19:30

Wstęp:  Bilet normalny 18 zł, ulgowy 16 zł

 Sarah Ashburn to nowojorska agentka FBI, która liczy na awans. Kiedy ją poznajemy, właśnie jedzie do Bostonu, by zająć się sprawą kilku morderstw. W śledztwie bierze też udział bostońska policjantka Shannon Mullins, której nie podoba się, że na jej teren wkracza FBI, zwłaszcza pod postacią sztywnej agentki Ashburn. Kobiety odnoszą się do siebie z niechęcią, ale szybko odkrywają, że łączy je więcej niż przypuszczały, a współpraca układa się dużo lepiej, niż można było się spodziewać.

 

***

 Nazwa: Festiwal Organowy Chorda Auxit

Miejsce: katedra świdnicka

Data i godzina: 19.07.2013, godzina 19:00

Wstęp:  Wolny

 W piątek wieczorem rozpocznie się kolejny już koncert Międzynarodowego Festiwalu Organowego Chorda Auxit. W Świdnicy zagości Leydi Katheryne Ramirez Lopez z Kolumbii oraz Florian Knüpfer z Niemiec. To kolejny wieczór przy pięknych brzmieniach organów w Świdnickiej Katedrze. Warto zawitać i oderwać się od rzeczywistości.

***

Nazwa: XIV Międzynarodowy Festiwal Bachowski

Nietypowo, bo spektaklem teatralnym rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. W piątek, o godzinie 21.30 na widzów czeka wyjątkowe spotkanie ze znakomitym aktorem – Janem Peszkiem, który pokaże „Scenariusz dla nieistniejącego, ale możliwego aktora instrumentalnego”.

Festiwal potrwa wyjątkowo długo, bo aż 17 dni, podczas których będzie można obejrzeć i wysłuchać 29 koncertów. Muzyka zabrzmi w najpiękniejszych świątyniach Świdnicy. Wśród gości m.in. Giuliano Carmignola, jeden z czołowych artystów słynnej wytwórni płytowej Deutsche Grammophon, który do Świdnicy przywiezie skrzypce wykonane przez Stradivariusa, pochodzące z 1732. Wystąpi także zespół La Mécanique de la Générale – duma ekskluzywnej wytwórni Alpha, jeden z najsłynniejszych zespołów międzynarodowej sceny muzyki dawnej. Festiwal potrwa do 4 sierpnia.

piątek 19 lipca

spektakl

21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym

ul. Księżnej Agnieszki 12-14

SCHAEFFER Scenariusz Jan Peszek

sobota 20 lipca

9.30 zbiórka przed katedrą

bach & breakfast: dolnośląski szlak organowy

istniejące i nieistniejące organy Świdnicy

prowadzenie: Marcin Armański

MARATON KONCERTOWY

18.00 Kościół Pokoju

Chorus Tubas – Biber Altenburg Mozart na 5, 6, 7 i 8

trąbek ALTA CAPPELLA

20.00 katedra

HAYDN Salve Regina MOZART Ave verum

Jolanta Kowalska sopran Matylda Staśto-Kotuła alt Piotr

Szewczyk tenor Jacek Ozimkowski bas FESTIVAL

ENSEMBLE

20.30 kościół św. Józefa

wprowadzenie do koncertu: Mistyka na Śląsku kolekcja

tabulatur lutniowych z opactwa cystersów w Krzeszowie

moderator: Grzegorz Joachimiak

21.00 kościół św. Józefa

Cherubinowy wędrowiec Angelus Silesius poezja ze

zbioru Cherubinischer Wandersmann Wrocław 1675 Esaias

Reusner muzyka kameralna Brzeg 1676 Jan Peszek

recytator Marta Kratochvilova flet Jan Cizmar lutnia

22.00 dziedziniec pod wieżą ratuszową

ZELENKA & SALIERI – fanfary na trąbki i kotły

ALTA CAPPELLA

23.00 muzeum

MOZART kwintet klarnetowy NOSKOWSKI kwartet

smyczkowy SCULTORE ENSEMBLE

niedziela 21 lipca

muzyka w liturgii

10.00 Kościół Pokoju BACH kantata 196

12.30 katedra MOZART Missa brevis G-dur

SCULTORE ENSEMBLE

spektakl

21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym

ul. Księżnej Agnieszki 12-14

SCHAEFFER Scenariusz Jan Peszek

Pełny program na www.bach.pl

Bilety:
karnet 200 pln

piątki i soboty 25 i 20 zł

niedziela-czwartek 20 i 15 zł

wejściówka 5 zł

 Muzyka w liturgii, akademia festiwalowa – wstęp wolny. Przedsprzedaż biletów trwać będzie od 15 lipca w: Informacji Turystycznej, Rynek; Księgarni Eureka, Rynek; baroccafe, ul. Kościelna; Kościele Pokoju.
Sprzedaż zawsze na pół godziny przed rozpoczęciem koncertu w kasie przy wejściu do miejsca koncertu.
Rezerwacje tylko drogą mailową: [email protected]: prosimy podać w treści wybrany koncert/koncerty i ilość biletów. Bilety będą do odebrania na pół godziny przed koncertem w kasie przy wejściu do miejsca koncertu.

***

Nazwa: Mistrzostwa Polski w drezynowaniu

Miejsce: Stacja kolejowa, Jugowice

Data i godzina: 20.07.2013, godzina 10:00

Wstęp:  Wolny, uczestnictwo w zawodach 1-5 zł

 

Sobota zapowiada się ciekawie dla fanów kolei i drezynowania. Przed nami kolejne już zawody w drezynie ręcznej. Będzie szansa by skorzystać z rekreacyjnej jazdy drezynami spalinowymi i tymi ręcznymi także. Tegoroczne zawody organizowane są w klimatach rodem z filmów o kowbojach. Na imprezę jak zawsze zaprasza Sowiogórskie Bractwo Kolejowe. Szczegóły na temat imprezy do odszukania na stronie www.drezyny.org

 ***

 Nazwa: Truskawka 2013

Miejsce: Park centralny, Świdnica

Data i godzina: 20.07.2013, godzina 16:00

Wstęp:  Wolny

W sobotę po raz kolejny rusza jeden z najstarszych rockowych przeglądów muzycznych Truskawka. Od początku idea przeglądu to promocja młodych artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoja karierę na scenie muzycznej. Na tegorocznym przeglądzie zagra pięć kapel wyłonionych poprzez głosowanie zorganizowane drogą sms-ową. Finałowa piątka zagra na plenerowej scenie u boku  wrocławskiego zespołu Blade Loki.

***

 Najbliższy weekend zadowoli muzycznie nawet najbardziej wymagających słuchaczy. Będzie rockowo i całkiem poważnie.  Przyznam szczerze, że mnie brakuje tylko tej tanecznej strony muzyki podczas zbliżającego się weekendu w Świdnicy. Kto wie, może niebawem doczekam się wydarzenia na miarę imprez rodem z Ibizy. Póki co, zostawiam Was z dobrym nastrojem. Zdrowia i uśmiechu życzę!

 

MJ

 

Poprzedni artykułChciał wyłudzić kredyt na remont mieszkania
Następny artykułKto wygra świdnicką „Truskawkę”?