Strona główna Kultura Brawurowy początek Festiwalu Bachowskiego

Brawurowy początek Festiwalu Bachowskiego

0

Niekończące się oklaski zebrał znakomity Jan Peszek, który “Scenariuszem dla nieistniejącego, ale możliwego aktora instrumentalnego” zainaugurował XIV Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy. To niecodzienny początek dla muzycznych spotkań, ale – jak przyznali widzowie – niezwykle udany.

Sztuka Bogusława Schaeffera, mimo że powstała w połowie lat 60-tych XX wieku, nic nie straciła na aktualności, a Jan Peszek zdumiał niebywałą kondycją i maestrią słowa. “Scenariusz”, traktujący o miejscu sztuki we współczesnym świecie w zderzeniu z trywialnością codzienności jest świetnym prologiem do ułożonego z ogromną starannością programu tegorocznej edycji festiwalu. Jego autor, Jan Tomasz Adamus, zaprasza w podróż przez wieki, zderza klasykę ze współczesnością i można spodziewać się wielu zaskoczeń. Oczywiście nie zabraknie mistrza Johanna Sebastiana i jemu współczesnych, ale pojawią się także utwory atonalne. Na miłośników muzyki w najlepszym wykonaniu czeka 17 dni koncertów i wykładów. Jana Peszka będzie można obejrzeć jeszcze raz w niedzielę, 21 lipca.

A wśród gości m.in. m.in. Giuliano Carmignola, jeden z czołowych artystów słynnej wytwórni płytowej Deutsche Grammophon, który do Świdnicy przywiezie skrzypce wykonane przez Stradivariusa, pochodzące z 1732. Wystąpi także zespół La Mécanique de la Générale – duma ekskluzywnej wytwórni Alpha, jeden z najsłynniejszych zespołów międzynarodowej sceny muzyki dawnej.

Festiwal potrwa do 4 sierpnia.

Zdjęcia Bożena Pytel

 

FESTIWAL BACHOWSKI ŚWIDNICA 2013

www.bach.pl

Sobota, 20 lipca

MARATON KONCERTOWY

18.00 Kościół Pokoju

Chorus Tubas – Biber Altenburg Mozart na 5, 6, 7 i 8

trąbek ALTA CAPPELLA

20.00 katedra

HAYDN Salve Regina MOZART Ave verum

Jolanta Kowalska sopran Matylda Staśto-Kotuła alt Piotr

Szewczyk tenor Jacek Ozimkowski bas FESTIVAL

ENSEMBLE

20.30 kościół św. Józefa

wprowadzenie do koncertu: Mistyka na Śląsku kolekcja

tabulatur lutniowych z opactwa cystersów w Krzeszowie

moderator: Grzegorz Joachimiak

21.00 kościół św. Józefa

Cherubinowy wędrowiec Angelus Silesius poezja ze

zbioru Cherubinischer Wandersmann Wrocław 1675 Esaias

Reusner muzyka kameralna Brzeg 1676 Jan Peszek

recytator Marta Kratochvilova flet Jan Cizmar lutnia

22.00 dziedziniec pod wieżą ratuszową

ZELENKA & SALIERI – fanfary na trąbki i kotły

ALTA CAPPELLA

23.00 muzeum

MOZART kwintet klarnetowy NOSKOWSKI kwartet

smyczkowy SCULTORE ENSEMBLE

niedziela 21 lipca

muzyka w liturgii

10.00 Kościół Pokoju BACH kantata 196

12.30 katedra MOZART Missa brevis G-dur

SCULTORE ENSEMBLE

spektakl

21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym

ul. Księżnej Agnieszki 12-14

SCHAEFFER Scenariusz Jan Peszek

poniedziałek 22 lipca

13.00 Kościół Pokoju

muzyka na lunch – wprowadzenie do serii „bezsenność”

21.30 Kościół Pokoju

bezsenność SCHUBERT Die schöne Müllerin

Karol Kozłowski tenor Jolanta Pawlik fortepian

wtorek 23 lipca

19.30 kościół św. Krzyża

viola da gamba Couperin Marais Dollé

ENSEMBLE FERNABUCCO Julia Karpeta Krzysztof

Karpeta viola da gamba Marta Niedźwiecka klawesyn

środa 24 lipca

13.00 Muzeum Dawnego Kupiectwa

muzyka na lunch mini koncert / tajniki violi da gamba

19.30 Muzeum Dawnego Kupiectwa

viola da gamba TELEMANN REBEL RAMEAU BACH

ENSEMBLE EXTEMPORE Małgorzata Malke skrzypce

Anna Firlus klawesyn Krzysztof Firlus viola da gamba

czwartek 25 lipca

10.00 zbiórka przed Kościołem Pokoju

bach & breakfest – akademia festiwalowa

spotkanie z realizatorami spektaku Nobody Ever Liked It w

inscenizacji Cezarego Tomaszewskiego

spektakl

21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym

ul. Księżnej Agnieszki 12-14 oraz Kościół Pokoju

NOBODY EVER LIKED IT

inscenizacja CezaryTomaszewski scenografia

Tomasz Kowalski dramaturgia Justyna Wąsik

kostiumy Agnieszka Klepacka Maciej Chorąży

Walka Tankreda z Kloryndą MONTEVERDI

Il Combattimento di Tancredi e Clorinda

Krystian Krzeszowiak tenor ENSEMBLE EXTEMPORE

Księżycowy Pierrot SCHÖNBERG Pierrot lunaire

Marzena Lubaszka sopran FRANZ MARC ENSEMBLE

Jerzy Sojka flet Jakub Sztencel klarnet Maciej

Czepielowski skrzypce / altówka Teresa Kamińska

wiolonczela Mariusz Klimsiak fortepian

piątek 26 lipca

13.00 Muzeum Dawnego Kupiectwa

muzyka na lunch mini koncert oraz demonstracja

fortepianu stołowego / prowadzenie: Marek Pilch

20.15 Muzeum Dawnego Kupiectwa

salon romantyczny KUHLAU KUMMER WEBER

ENSEMBLE CHRISTOPHORUS

spektakl

21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym

ul. Księżnej Agnieszki 12-14 oraz Kościół Pokoju

NOBODY EVER LIKED IT

inscenizacja CezaryTomaszewski scenografia

Tomasz Kowalski dramaturgia Justyna Wąsik

kostiumy Agnieszka Klepacka Maciej Chorąży

Walka Tankreda z Kloryndą MONTEVERDI

Il Combattimento di Tancredi e Clorinda

Krystian Krzeszowiak tenor ENSEMBLE EXTEMPORE

Księżycowy Pierrot SCHÖNBERG Pierrot lunaire

Marzena Lubaszka sopran FRANZ MARC ENSEMBLE

Jerzy Sojka flet Jakub Sztencel klarnet Maciej

Czepielowski skrzypce / altówka Teresa Kamińska

wiolonczela Mariusz Klimsiak fortepian

sobota 27 lipca

bach & breakfast: dolnośląski szlak organowy

10:00 Strzegom 12:00 Jawor 13:00 Legnickie Pole

prowadzenie: Marcin Armański (dojazd własny)

18.00 Kościół Pokoju

koncert specjalny VIVALDI Sinfonie & Concerti

CAPELLA CRACOVIENSIS Giuliano Carmignola

21.30 kościół św. Krzyża

viola da gamba barok francuski

Vittorio Ghielmi viola da gamba Luca Pianca lutnia

niedziela 28 lipca

muzyka w liturgii 10.00 Kościół Pokoju 12.30 Katedra

BACH & GOMÓŁKA

Sławomir Bronk alt Marcin Armański organy

21.30 Kościół Pokoju

bezsenność STRAUSS WAGNER WOLF

Ewa Zeuner alt Johannes Wul*-Woesten fortepian

poniedziałek 29 lipca

19.30 kościół św. Krzyża

viola da gamba QUASI VOX HUMANA

ENSEMBLE GAMBASADA Justyna Krusz Krzysztof

Firlus Mateusz Kowalski viole da gamba

wtorek 30 lipca

12.00 kościół św. Krzyża

bach & breakfast otwarta próba kantat z omówieniem

19.30 kościół św. Krzyża

teatr instrumentów BIBER sonaty „dla ołtarza i dla

komnaty” na trąbki, skrzypce i viole da gamba

 ORKIESTRA HISTORYCZNA

środa 31 lipca

13.00 Kościół Pokoju

muzyka na lunch

„zgubiłem się światu” wprowadzenie do koncertu

21.30 Kościół Pokoju

bezsenność SCHUMANN SCHÖNBERG MAHLER

Sebastian Szumski baryton Przemysław Winnicki fortepian

czwartek 1 sierpnia

13.00 Kościół Pokoju

muzyka na lunch otwarta próba kantat z omówieniem

19.30 Kościół Pokoju

johann sebastian BACH kantaty 36c & 134

CAPELLA CRACOVIENSIS Fabio Bonizzoni

piątek 2 sierpnia

19.30 Kościół Pokoju

koncert specjalny La Mécanique de la Générale

LE POÈME HARMONIQUE Vincent Dumestre

21.30 kościół św. Krzyża

johann sebastian BACH Wariacje Goldbergowskie

Marcin Świątkiewicz klawesyn

sobota 3 sierpnia

9.30 zbiórka: Kościół Pokoju

bach & breakfast: dolnośląski szlak organowy

organy w Kościele Pokoju prezentuje Marcin Armański

19.30 MAKOWICE kościół

johann sebastian BACH motety

CAPELLA CRACOVIENSIS Fabio Bonizzoni

21.30 nowa scena w dawnym kościele zimowym

ul. Księżnej Agnieszki 12-14

MOZART Thamos, König in Ägypten

CAPELLA CRACOVIENSIS Jan Tomasz Adamus

niedziela 4 sierpnia

muzyka w liturgii

10.00 Kościół Pokoju BACH motet Komm, Jesu, komm

CAPELLA CRACOVIENSIS Fabio Bonizzoni

12:30 Katedra HAYDN Kleine Orgelmesse

CAPELLA CRACOVIENSIS Jan Tomasz Adamus

***

Bilety:
karnet 200 pln
piątki i soboty 25 i 20 zł
niedziela-czwartek 20 i 15 zł
wejściówka 5 zł
muzyka w liturgii, akademia festiwalowa – wstęp wolny
Przedsprzedaż biletów trwać będzie od 15 lipca w: Informacji Turystycznej, Rynek; Księgarni Eureka, Rynek; baroccafe, ul. Kościelna; Kościele Pokoju.
Sprzedaż zawsze na pół godziny przed rozpoczęciem koncertu w kasie przy wejściu do miejsca koncertu.
Rezerwacje tylko drogą mailową: rezerwacje@bach.pl: prosimy podać w treści wybrany koncert/koncerty i ilość biletów. Bilety będą do odebrania na pół godziny przed koncertem w kasie przy wejściu do miejsca koncertu.