Strona główna Magazyn Turystyka ZnaneNieznane.pl: Jaskinia ślepego raczka

ZnaneNieznane.pl: Jaskinia ślepego raczka

0

Międzylesie, pow. kłodzki, woj. dolnośląskie

Dlaczego warto przyjechać do Solnej Jamy?

Solna Jama jest jedną z mniejszych jaskiń sudeckich i jedyną w Górach Bystrzyckich. Leży na wysokości około 580-590 m n.p.m. na wschodnim zboczu Czerńca, w wyrobisku starego kamieniołomu marmuru. Obiekt objęty jest ochroną jako pomnik przyrody.

Solna Jama stanowi typowy przykład utworu krasowego. Naukowcy skłaniają się ku wersji przypisującej powstanie jaskini działaniu wód płynących. Bogata szata naciekowa została już dawno zniszczona, chociaż są ślady po istniejących tu kiedyś stalaktytach. Ponadto można zobaczyć ciekawe rury, komin jaskiniowy i żeberka erozyjne. Najnowsze badania pozwalają stwierdzić, że jaskinia ma około 50 m długości, z czego dostępne do zwiedzania jest zaledwie 25 m.  Na dnie komory, pod końcowym sklepieniem, znajduje się małe jeziorko. Utopić się w nim na pewno nie można.

W jaskini stwierdzono występowanie dwóch okazów przyrodniczych: bezskrzydłego owada Onychiurus paxi oraz ślepego raczka Niphargus puteanus. W czasie badań prowadzonych w latach 1984-1985 znaleziono szczątki rosomaka i niedźwiedzia jaskiniowego. Jaskinię można zwiedzić – potrzebna jest latarka. Zwiedzanie jest całkowicie bezpieczne, chociaż miejscami może być ślisko.

Najłatwiej trafimy tu idąc od strony Gniewoszowa, obok ruin zamku Szczerba, niebieskim szlakiem turystycznym. Można też iść z Niemojowa szlakiem czarnym do połączenia ze szlakiem niebieskim koło potoku Gołodolnik. Dalej idziemy w lewo za znakami niebieskimi po kamieniach przez potok, by po chwili po prawej ujrzeć niewielkie wzniesienie. Na szczycie górki, jakby w kraterze wulkanu, znajduje się wejście do jaskini.

Historia i legendy o Solnej Jamie

Jaskinia została odkryta w II połowie XIX w. w wyniku eksploatacji marmuru. O istnieniu jaskini było jednak wiadomo już w XVI w. XIX-wieczne opisy mówią nawet o dwóch jaskiniach z wejściem leżącym nad samym potokiem. Po odkryciu obecnego wejścia niższe zasypano, a także zaprzestano dalszej eksploatacji marmuru. Uratowało to jaskinię przed całkowitym zniszczeniem.

Solna Jama nie ma nic wspólnego z solą. Nazwa jaskini ma swoje źródło w legendzie. Mówi ona, że pewnego razu mieszkańcy Różanki ujrzeli niezwykły widok – owce lizały skałę sądząc, że jest na niej sól. Śnieżnobiałe wapienie obok otworu wejściowego przypominają nieco sól. Stąd właśnie nazwa jaskini.

Co można robić w Solnej Jamie?

  • Zwiedzić jaskinię.
  • Urządzić rodzinny piknik.

Czego nie wolno pominąć w Solnej Jamie?

  • Spróbowania lodowatej wody z jaskiniowego jeziorka.
  • Poszukiwań ślepego raczka (niektórym udaje się go znaleźć).

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu Solnej Jamy

Więcej propozycji wycieczek na znanenieznane.pl

Poprzedni artykułPolecamy: Brzechwa nie dla dzieci
Następny artykułFestiwal Reżyserii sprostał oczekiwaniom?