Strona główna Wydarzenia Wyprzedź chorobę – zbadaj się

Wyprzedź chorobę – zbadaj się

0

Dzisiaj o godzinie 10.00 rozpocznie się telefoniczna rejestracja na bezpłatne badania krwi pomagające wykryć choroby nerek we wczesnym stadium. Rejestracja jest warunkiem koniecznym, by skorzystać z darmowych badań. Można dzwonić tylko dzisiaj i jutro – 4 i 5 czerwca w godz. 10:00-15:00 pod dwa numery telefonów: 515 656 848 i 515 656 858. Trzeba pamiętać, że podczas rejestracji wymagany będzie numer PESEL. Badania są przeznaczone dla osób po 60 roku życia. Testy prowadzone są w ramach ogólnopolskiej akcji, której celem jest szerzenie wśród Polaków wiedzy na temat chorób dróg moczowych oraz promocja profilaktyki chorób nerek.

Zapisujemy pacjentów na konkretną godzinę aby uniknąć kolejek i tłoku, a także niepotrzebnego stresu podczas oczekiwania. Testu nie trzeba wykonywać na czczo, a więc można przyjść o dowolnej porze – przypomina Henryk Fenik, pielęgniarz oddziałowy z Centrum Dializ Fresenius (Świdnica, ul. Leśna 27-29, przy Szpitalu Latawiec). Przy rejestracji, oprócz imienia i nazwiska, należy podać nr PESEL. Na badanie, które polega na pobraniu próbki krwi, mogą zgłosić się, wyłącznie po wcześniejszej rejestracji, osoby po 60. roku życia. W celu weryfikacji, należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Testy krwi, w ramach świdnickiego NEFROTESTU zostaną wykonane 400 wcześniej zarejestrowanym osobom. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są: cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą) oraz osoby mające w rodzinie chorych na nerki.

Darmowe badania to punkt kulminacyjny kampanii, która ma zwrócić uwagę na profilaktykę chorób nerek. Osoby, którym nie uda się zarejestrować na niedzielne badania, wciąż mają możliwość by taki test wykonać. Po pierwsze,  lekarze rodzinni, parafie, apteki oraz media patronackie otrzymali pule bezpłatnych skierowań na badania, przeznaczone dla mieszkańców powiatu świdnickiego, którzy ukończyli 60 lat. Będą to nawet szersze, niż niedzielne, badania, bo wzbogacone o badanie ogólne moczu. Skierowania te pacjenci będą mogli wykorzystać do końca lipca br. – Dzięki tym dodatkowym skierowaniom chcemy objąć akcją jeszcze więcej osób. Niestety 9 czerwca, ze względów organizacyjnych, uda nam się przebadać tylko 400 wcześniej zarejestrowanych pacjentów – mówi dr n. med. Ewa Trafidło, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy. Po drugie – można poprosić o skierowanie na takie badania swojego lekarza rodzinnego. Jeśli coś go zaniepokoi w wywiadzie z pacjentem na pewno skieruje na diagnostykę. Po trzecie – warto wiedzieć, że to tanie badanie – nawet wykonane na własny koszt nie będzie kosztować więcej niż 10 – 12 zł.

Poprzedni artykułKobieta w czasie II wojny światowej
Następny artykułWspólnota Samorządowa wyrzuca niewygodnych