Strona główna Wydarzenia Więcej pieniędzy dla Dolnego Śląska

Więcej pieniędzy dla Dolnego Śląska

2

2 mld 19 mln 400 tys. euro trafi na Dolny Śląsk w latach 2014-2020. Dodatkowo ta kwota w roku 2014 zostanie powiększona o ok. 13 proc. w wyniku zastosowania najnowszego „wskaźnika cen bieżących” wyliczanego przez Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że w sumie na nowy Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 dla naszego regionu przeznaczymy niemal 2mld 300mln euro. Po województwach śląskim, małopolskim i wielkopolskim jest to czwarte miejsce w Polsce pod względem wielkości dofinansowania .

Podstawą do negocjacji była wstępna propozycja Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przestawiona w trakcie Konwentu Marszałków Województw RP w Białowieży (luty 2013r.), zgodnie z którą na Dolny Śląsk miało trafić 1.636 mld euro.

Mając na uwadze potencjał regionu i zakładając osiągnięcie efektów zaplanowanych w programie regionalnym, ministerstwo przyznało, że konieczne jest zwiększenie kwoty unijnych środków dla Dolnego Śląska m.in. z uwagi na obecność w regionie obszarów wymagających specjalnego wsparcia m.in. Wałbrzycha, Jeleniej Góry oraz Kotliny Kłodzkiej. Kolejna propozycja ministerstwa dodała środki na obszary specjalnej interwencji oraz na nowy Regionalny Program Operacyjny. W sumie powiększyło to dolnośląski RPO do sumy 2 mld 6 mln euro.

Ostatecznie, decyzją Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Dolny Śląsk będzie dysponował kwotą ok. 2mld 19mln 400tys euro, która na początku 2014  r. dodatkowo będzie zwiększona o ok.13 proc. W poprzedniej perspektywie finansowej na lata 2007-2013 łączna kwota środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego wynosiła ok. 1mld 692 mln euro. Oznacza to, że w nowym okresie programowania Dolny Śląsk dysponować będzie kwotą większą o ponad 608 mln euro.

Urząd Marszałkowski

Poprzedni artykułStatyści do opery poszukiwani
Następny artykułParę złotych na zabytki