Strona główna Wydarzenia Świdnica U granic geniuszu

U granic geniuszu

1

Urodził się w Świebodzicach, uczył się w Świdnicy. Znał biegle 68 języków. Już jutro w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy zostanie otwarta wystawa „U granic geniuszu” poświęcona Emilowi Krebsowi.

Emil Krebs – śląski poliglota, niemiecki dyplomata, tłumacz i sinolog. Szef tłumaczy niemieckiego Cesarskiego Poselstwa w Pekinie i współpracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec w Berlinie. Urodził się 15.11.1867 r. w Świebodzicach, zmarł 31.03.1930 r.w Berlinie.

Od 1870 r. do początku studiów w Berlinie mieszkał w Opoczce, w powiecie świdnickim i w 1887 r. zdał maturę w Ewangelickim Gimnazjum w Świdnicy z najlepszymi ocenami. W tym czasie mówił już 12. językami. Do śmierci zajmował się ponad 110 językami, z których w pełni opanował 68.

W 1932 r. jego prywatna biblioteka obejmująca dzieła w 111 językach przeszła na własność Biblioteki Narodowej Stanów Zjednoczonych Ameryki (Library of Congress Washington DC).

Otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 21 czerwca na godzinę 11.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul Franciszkańska 18.

Poprzedni artykułNiebezpieczne kąpiele. Utonął nastolatek
Następny artykułKsiądz Jandziszak na emeryturę, zmiany w parafiach