Strona główna Temat dnia Niebezpieczne kąpiele. Utonął nastolatek

Niebezpieczne kąpiele. Utonął nastolatek

26

W zbiorniku wodnym przy ulicy Solnej w Świebodzicach utonął wczoraj, 19 czerwca, 17 -latek. Policja ostrzega – kąpiele w niestrzeżonych miejscach mogą mieć tragiczny finał Od początku tego roku w Polsce utonęło już ponad 90 osób.

foto archiwum

17-latek z Wałbrzycha wskoczył do wody wczoraj około 19.00 i nie wypłynął. Pomoc wezwali świadkowie, ale chłopca nie udało się uratować. Jego ciało strażacy z Wrocławia wydobyli na powierzchnię po 22.00.

Piękna pogoda sprzyja wypoczynkowi i spędzaniu czasu nad wodą. Niestety, jak wynika z policyjnych statystyk, jest to czas, kiedy dochodzi do wielu wypadków nad wodą. Od początku roku utonęło już 91 osób. Przyczyną tragedii jest najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, lekceważenie obowiązujących przepisów, kąpiel w miejscach niestrzeżonych i alkohol.

 Policjanci przypominają:

 – powinniśmy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik;

– dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

– pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po alkoholu;

– wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo zmoczyć ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób unikniemy szoku termicznego;

– pływając na materacach trzymajmy się blisko brzegu – nie wypływajmy nimi na środek jeziora;

– pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;

– wypływając w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

 

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.

Poprzedni artykułWieża kościelna w remoncie
Następny artykułU granic geniuszu