Strona główna Temat dnia Straty są ogromne

Straty są ogromne

9

150 zalanych i zniszczonych mieszkań w gminie Marcinowice, podmyte drogi, zerwane umocnienia rzek, zniszczone przepusty i rowy melioracyjne. Powiat świdnicki rozpoczyna liczenie strat po wczorajszych ulewnych deszczach. Pogotowie przeciwpowodziowe nadal trwa.

Woda opadła na tyle, że przejezdne są już niemal wszystkie drogi, poza kilkoma odcinkami w Skarżycach, Pyszczynie i Gościsławiu. Do rana trwała walka o ratowanie mienia w gminie Marcinowice. Nikt jednak nie spodziewał się, że woda osiągnie tak wysoki poziom. Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy Zebrzydowa, Strzelec Świdnickich i Szczepanowa. Zalanych zostało 150 mieszkań, zniszczone są meble i sprzęty. Jeszcze dzisiaj do poszkodowanych dotrą komisje szacujące straty. Powodzianom maja zostać jak najszybciej przyznane zasiłki, gmina zamierza także zorganizować akcję zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Ogromne straty dotyczą także infrastruktury, większość dróg lokalnych została podmyta – także tam, gdzie niedawno przeprowadzono remonty po powodziach z ubiegłych lat.

Ucierpiały także pozostałe gminy powiatu świdnickiego, powiększyły się straty w uprawach. Jak tylko woda całkowicie opadnie, ich szacowaniem zajmą się gminne komisje.

 • dsv

  proponuje przeznaczyc na pomoc pieniadze zebrane dotychczas na pomnik JPII, znalesc winnego zaniedbań w rowach i zakopanie go po szyje w blocie, na pocz powinno wystarczyc

  • mniszek

   w odpowiedzi "dsv" Nie należy pomocnych środków wyciągać
   z cudzej kieszeni-trzeba opróżnić
   własną.
   Porada dla skąpca !!!!

 • Carla

  Spółki wodnie zbieraja pieniadze a rowy od kilku lat nie byly czyszczone I poglebiane. Za kazdym razem slychac o wyplacie zasilkow ale kiedy wladze wpadla na pomysl zeby zapobiegac??

 • Celina

  dokładnie, zapobiegac a nie cioagle co rok to samo, tego zalało tamtego zalało..ok, ale ile razy..nieraz w tym samym miejscu zalewa kilkanascie razy a nie widac aby władze cos robiły aby do tego nie dochodziło.
  takjets np. w dzielnicy CIERNIE w Świebodzicach, ciagle wiaodmo ze tam zawsze zalewa, i podtapia i co sie dzieje z tym miejscem? nic.
  co rok to samo i te same działania, wnioski ale bez przemyslenia.
  nie pogłebia sie koryta, nie czysci, nie buduje sie murów zaporowych nic kompletnie nic.
  ale na dni siwebodzic za 100tys sie znajdzie kasa, ale na to nie ma..a to chybajest wazniejsze dla ludzi niz rozrywka czyz nie? a potem co rok te same problemy i tragedie.

  • heloł-MARIOLKA

   CELINO- w Cierniach zawsze rzeka zalewała i zalewać będzie-problem w tym że ludzie nie potrafią korzystać z doświadczeń pokoleń które już dawno temu ten temat przerabiały! otuż w Cierniach w obronie przed zalewaniem rzeki ludzie poprostu mieli pobudowane mury z drewnianą pełną brama wjazdową którą można było uszczelnić workami z piaskiem- a co teraz jest? siatka albo NIC- no to niech cierpią jak są głupi. A co do ROWÓW to przecież one są przy konkretnych polach ludzi-na co oni czekają? na drapane czy kolaży? że GMINA zrobi? GMINA wypłaci zasiłki i bujacie sie do następnego razu.

   • muuuuu

    zgadzam się, władze chyba siedzą w oknach i trzymają kciuki mysląc a może w tym roku nas nie zaleje….

 • Władza nie będzie zapobiegać. Teraz wydadzą kasę na działania bieżące po powodzi i potem powiedzą, że nie ma pieniędzy na pogłębianie rzek, czyszczenie rowów, itd.

 • Pr0

  Może jeszcze Świdnica dba jakoś o drenaż rzek, w tym roku udrażniali koryto Bystrzycy co było nie lada zaskoczeniem 😀

 • Jaskob

  Po prostu wstyd miasto.