Cezary Tomaszewski reżyser i choreograf oraz organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego będą w niedzielę, 16 czerwca czekać na chętnych do wzięcia udziału w spektaklach Monteverdi&Schoenberg w charakterze statystów.
Autora spektaklu poznaliśmy parę lat temu, kiedy wspólnie z Janem Peszkiem przygotował dla Festiwalu mozartowskie Wesele Figara. W tamtej inscenizacji wziął udział świdnicki chór Cantylena, który oprócz popisów wokalnych miał też zadania typowo aktorskie. Tym razem szansę mają inni świdniczanie.
Poszukiwani są młodzi ludzie w wieku powyżej 18 lat. Od młodych mężczyzn, oprócz odwagi oczekujemy podstawowej umiejętności gry w ping-ponga. Dziewczyny powinny się liczyć z tym, że podczas spektaklu wystąpią w kostiumach kąpielowych. Mamy też rolę dla starszego mężczyzny o nobliwym wyglądzie, z mocnym i czystym głosem o niższych rejestrach. Do spektaklu będzie on musiał nauczyć się niewielkiego tekstu.
Wszyscy wybrani kandydaci mogą liczyć na wspaniałą przygodę przy niezwykłym spektaklu. Zestawienie muzyki Monteverdiego, któremu przypisuje się położenie podwalin pod muzykę doby baroku, twórcy opery i Schoenberga, romantyka i modernisty zwanego przez niektórych pionierem dodekafonii i atonalności, połączenie jej z ruchem scenicznym, choreografią, scenografią i kostiumami powinno przynieść niespodziewany efekt.
Premiera została zaplanowana podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w dniu 25 lipca, dzień później spektakl zostanie powtórzony. Próby odbędą się w dwóch turach: 28.06-6.07 oraz od 19 lipca. W partiach wokalnych wystąpią Marzena Lubaszka i Krystian Krzeszowiak.
Na wszystkich, którzy chcą przeżyć wakacyjną przygodę i uczestniczyć w powstawaniu dzieła, twórcy spektaklu czekają w godzinach 14-15.30 w dawnym ewangelickim kościele zimowym przy ul. Księżnej Agnieszki 12-14.
Witold Tomkiewicz