Strona główna Kultura ŚKF zaprasza na „Tańcząc w ciemnościach”

ŚKF zaprasza na „Tańcząc w ciemnościach”

1

Z uwagi na duże zainteresowanie twórczością Larsa von Triera Świdnicki Klub Filmowy postanowił uzupełnić wiosenny cykl skandynawski produkcją z 2000 roku, zamykającą tzw. tryptyk „Złotego serca”. „Tańcząc w ciemnościach”, bo o ten film chodzi, to obok „Przełamując fale” i „Idiotów” jeden z najbardziej ekspresyjnych filmów Larsa von Triera z okresu, w którym reżyser konsekwentnie realizuje elementy poetyki „dogmy”.

Tryptyk łączy niewątpliwie sposób kreacji głównych bohaterek – Bess w ”Przełamując fale”, Karen w „Idiotach” i Selmy w ”Tańcząc w ciemnościach”. Wszystkie one to postaci wyjątkowe – nadwrażliwe, emocjonalne, dokonujące trudnych wyborów, przełamujących utrwalone konwencje społeczne. W przypadku „Tańcząc w ciemnościach” główna bohaterka to imigrantka z Europy Wschodniej, która w Stanach próbuje zarobić pieniądze na operację oczu swojego syna Gene’a. Ale ten prosty scenariusz komplikuje fakt, że sama zaczyna tracić wzrok. Wydaje się, że jedynym oparciem dla Selmy staje się miłość wobec syna i fascynacja muzyką, która oddaje jej zawiłą emocjonalność, ale także pozwala uciec w lepszy, wyimaginowany świat dźwięku. Postać tę świetnie kreuje Bjork, rozwijająca w filmie różne aspekty swojego talentu – zarówno te wokalne jak i aktorskie…

„Tańcząc w ciemnościach”, którego premiera stała się głośnym wydarzeniem artystycznym, uzupełnionym nominacją do Złotej Palmy w Cannes, to film wzruszający, poruszający głębokie emocje u widza. Obraz, który pozwala widzowi niejako do końca zatracić się w ukazanej historii.  Trier ponownie, poprzez zastosowanie prostej, surowej techniki, po mistrzowsku penetruje świat wewnętrzny głównej bohaterki, kontynuując swoistą, psychologiczną tradycję kina skandynawskiego. „Tańcząc w ciemnościach” to musical, ale daleko odchodzący od utrwalonej konwencji gatunku. Musical, w którym obok ekspresyjnych kompozycji muzycznych samej Bjork, zobaczymy ogromną pracę Larsa von Triera, skupioną na wydobywaniu głębokiej, emocjonalnej prawdy o człowieku.

Na seans połączony z dyskusją o filmie organizatorzy zapraszają już w nadchodzącą sobotę, 29 czerwca o godzinie 16.00. do  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. Wstęp wolny.

Organizatorzy:  Świdnicki Klub Filmowy, Hurtownia Światła, Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Świdnicy.

Poprzedni artykułPrzedsezonowe ruchy MKS-u
Następny artykułBezpieczne są tylko baseny letnie