Strona główna Temat dnia Bezpieczne są tylko baseny letnie

Bezpieczne są tylko baseny letnie

8

W powiecie świdnickim oprócz basenów letnich nie ma miejsc nad wodą, gdzie bezpiecznie i pod opieką ratowników można wypocząć. Przyczyną tragedii jest najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, lekceważenie obowiązujących przepisów, kąpiel w miejscach niestrzeżonych i alkohol. Dziś w Starostwie Powiatowym w  Świdnicy miała miejsce konferencja „Bezpieczne akweny wodne – wakacje 2013” zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Świdnicy. 

Już w piątek zabrzmi ostatni dzwonek i nadejdą upragnione wakacje, ale żeby z nich wrócić cało i zdrowo do szkoły warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Właśnie o nich mówili dziś policjanci.

– Tylko w samej Świdnicy mamy kilka dzikich kąpielisk – miejsc wypoczynku. Pod żadnym pozorem w tych miejscach nie wolno się kąpać. Woda w rzece, choć wygląda niegroźnie jest zdradliwa –  mówił nadkomisarz Robert Topolski. Część dzikich kąpielisk znajduje się nad rzeką Bystrzyca w pobliżu ulicy Kraszowickiej, wzdłuż ulicy Nadbrzeżnej i w okolicach ulicy Wrocławskiej. Bolączką są osoby pijane, które ochłody szukają w zalewie Witoszówka. – Najczęściej w sezonie letnim jesteśmy wzywani nad zalew i to przeważnie do nietrzeźwych, którzy chcą ochłodzić się w zbiorniku – mówił Stanisław Rybak, komendant świdnickiej Straży Miejskiej. Komendant zwracał również uwagę, że ludzie w ogóle nie przejmują się znakami, które zakazują kąpieli.

Podobnie jest na innych akwenach wodnych znajdujących się na terenie powiatu świdnickiego. Dużą popularnością wśród dzikich kąpielisk cieszą się wyrobiska pożwirowe i zalane kamieniołomy. Właśnie w takich miejscach nietrudno o tragedię. Jeszcze nie tak dawno największą frekwencją wśród kąpielisk mogła poszczycić się Jaworzyna Śląska, ale na „żwirowni” poziom wody się podniósł i plaża strzeżona została zalana. Choć znajdują się i tacy, którzy kąpią się pomimo zakazów.

Dziś najbezpieczniejszym miejscem wypoczynku nad wodą okazują się być baseny letnie, a tych w powiecie mamy kilka. Tylko w pierwszy weekend od otwarcia strzegomski basen odwiedziło tysiąc osób. Rekord padł w czwartek, 20 czerwca. Z ochłody skorzystało prawie dwa tysiące amatorów kąpieli. Niestety nie obyło się bez przykrych incydentów. Dwie osoby zostały okradzione. Dużą popularnością w okresie wakacyjnym cieszy się basen letni w Świdnicy, który już od soboty będzie czynny od godziny 10.00 do godziny 18.00. Mieszkańcy Dobromierza i Świebodzic mogą również korzystać ze swoich miejskich basenów letnich.

Nad wodą warto pamiętać o podstawowych zasadach powinniśmy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody w stanie nietrzeźwości. Wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo zmoczyć ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób unikniemy szoku termicznego. Pływając na materacach trzymajmy się blisko brzegu – nie wypływajmy nimi na środek jeziora. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka. Wypływając w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

W ubiegłym tygodniu w Świebodzicach przy ulicy solnej utonął 17-latek. Wałbrzyszanin wskoczył do wody i już nie wypłynął. – Miejmy nadzieję, że więcej takich incydentów w tym roku nie będzie – mówił nadkomisarz Topolski.

tepe

Poprzedni artykułŚKF zaprasza na „Tańcząc w ciemnościach”
Następny artykułUwaga! Rusza przebudowa wiaduktu