Strona główna Wydarzenia Strzegom Skarby w kapsule z 1874 roku

Skarby w kapsule z 1874 roku

0

W Zespole Szkół  przy ul. Krótkiej w Strzegomiu odkryto  kapsułę czasu z 1874 roku. Uroczyste odsłonięcie kapsuły, znajdującej się we wnętrzu kamienia węgielnego i ukazanie światu jej unikatowych dokumentów nastąpiło 22 czerwca 2013 r. w ramach Święta Granitu Strzegomskiego – informuje Grażyna Kuczer, rzeczniczka UM w Strzegomiu.  

Historycznego aktu odsłonięcia kapsuły w obecności władz miasta i powiatu oraz zaproszonych gości dokonał pełniący obowiązki dyrektora szkoły Roman Ehlert. Po 139 latach dotknęli dokumentów po raz pierwszy i zaprezentowali je zgromadzonym na uroczystości świadkom tego wydarzenia  nauczyciele historii w tutejszej szkole – Marzenna Łaciuk i dr Marek Żubryd.

– Już od wielu lat wszystkich bardzo interesowało, co oznacza ta tablica przy wejściu do szkoły i dopiero wtedy, gdy nasz nauczyciel historii dr Marek Żubryd, tłumacząc stare kroniki strzegomskie wyczytał, że w tym kamieniu  z roku 1874 został schowany akt erekcyjny szkoły, myśl ta nabrała konkretnych wymiarów. Poprosiliśmy o pomoc właścicieli zakładów kamieniarskich, bo sami nie dalibyśmy sobie rady z odkuciem tablicy. Początkowo myśleliśmy,  że jest to tylko tablica. Później okazało się, że jest to kamienny sarkofag. Po otwarciu pyty wszystkim aż łzy stanęły w oczach na widok  kapsuły, która tam się znajduje. Po pierwsze – jest śliczna, a po drugie – zawiera takie dokumenty, których się nie spodziewaliśmy znaleźć. Jestem wzruszony i dumny, bo nie każdemu w życiu zdarza się odnaleźć kapsułę czasu i zostawić dla potomności ślad naszych czasów  – mówi Roman Ehlert.

Dokumenty umieszczone w kapsule są starsze niż wykuty napis głosi. W pięknie wykonanej miedzianej tubie  w kształcie beczki z mosiężnymi obejmami znaleziono rękopis z roku 1861, monety z XVIII w., monety obiegowe z  II połowy XIX wieku, dokument z programem uroczystości związanych z wmurowaniem kamienia węgielnego, rękopis z nazwiskami i imionami rajców, książkę z wierszami Johanna Christiana Günthera pt. – „Aus der Günther-Stadt. Gedichte”,  listy, statuty, dokumenty bractw, zdjęcia, widokówki, sprawozdania, gazety oraz wiele innych.  Wszystkie dokumenty były starannie  zapakowane i zachowały się w idealnym stanie.

 Po sfotografowaniu, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, dokumenty wróciły do miedzianej tuby. Dyrekcja szkoły postanowiła wzbogacić zawartość jej zawartość  o współczesny przekaz dla przyszłości i włożyć do kapsuły aktualne dane o Zespole Szkół w Strzegomiu tj.: historię szkoły, zdjęcia uczniów i nauczycieli oraz  widokówki, film o Strzegomiu,  okolicznościowe monety 7 granitów, medal 770 – lecia,  płytę DVD ze złotą powłoką i inne, świadczące o stylu i standardzie życia mieszkańców. Wszystkie dokumenty zostały  fachowo zapakowane  na wzór przekazu historii, który ciągle trwa.

Należy podkreślić, że odkucia kamienia węgielnego – bloku granitowego w kształcie sześcianu o wymiarach ok. 70 cm perfekcyjnie dokonali pracownicy firmy Multistone z grupy Granex ze Strzegomia,  pod czujnym Krzysztofa Skolaka i Stanisława Sitarza, strzegomskich kamieniarzy i jednocześnie nauczycieli  tej szkoły. Prace wykonywano trzy dni.

– Nie było to łatwe z uwagi na to, że ściana,  w której znajduje się kapsuła miała grubość jednego metra i była omurowana bardzo mocną cegłą klinkierową- komentuje Stanisław Sitarz –  Trzeba było użyć młotów pneumatycznych i wiertarek udarowych po to, żeby odwiercić, odkuć  i wybrać materiał  nad tym blokiem. W bloku granitowym było wydrążone gniazdo, w którym znajdowała się miedziana kapsuła czasu, przykryta 10 cm granitową pokrywą, posiadającą pod  spodem zamek.  Trzeba ją było najpierw unieść, a potem na rolkach odsunąć.

 Wydarzenie, którego  świadkami byli obecni mieszkańcy Strzegomia,  wpisało się w obchody Święta Granitu Strzegomskiego w 2013 r.

Poprzedni artykułDary WOŚP w powiecie świdnickim
Następny artykułRycerze opanowali Rynek [FOTO]